Η Μακάμπι πάτησε το «πτώμα» της Άλμπα

Άλμπα - Μακάμπι / © euroleague.net

Γιώργος Γαβριλάκης 22:53 - 22.12.2022 / Ανανεώθηκε: 11:00 - 20.08.2024

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε με 83-70 στο Βερολίνο την Άλμπα που παραπαίει. Οι Γερμανοί γνώρισαν την 12η διαδοχική τους ήττα και δεν δείχνουν ικανοί να ορθοποδήσουν.

Την τελευταία φορά που η Άλμπα πανηγύριζε νίκη στην Euroleague το ημερολόγιο έδειχνε 19 Οκτωβρίου. Τότε οι Γερμανοί είχαν νικήσει τον Παναθηναϊκό (με το εντυπωσιακό 94-65) και είχαν ξεκινήσει με τρεις νίκες τη διοργάνωση.

Τι ακολούθησε; Δώδεκα διαδοχικές ήττες, με την Μακάμπι να είναι η τελευταία ομάδα που τους έκανε να νιώσουν άσχημα. Οι Ισραηλινοί που ήταν πίσω στο σκορ ακόμα και με 11 πόντους διαφορά (51-40 στο 21’30’’), επέστρεψαν, ισοφάρισαν στο 63-63 με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και τελικά έκαναν πλάκα στην ομάδα του Βερολίνου μέχρι το τελικό 83-70.

Αυτή ήταν η όγδοη νίκη της «ομάδας του Λαού» σε 15 αγώνες και πλέον εδραιώνεται στην οκτάδα. Γεγονός που… ηρεμεί και τον κόουτς Όντεντ Κάτας, ο οποίος στην αρχή του μήνα άκουγε συχνά φήμες περί αντικατάστασής του.

Μία ήταν η λέξη που χαρακτήριζε το ξεκίνημα του αγώνα: Ισορροπία. Ο Μάοντο Λο πάντως, ήταν ο κινητήριος μοχλός για την Άλμπα. Με δικό του καλάθι και φάουλ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10-6, αλλά απέτυχαν να… ανοίξουν το παιχνίδι και το σκορ. Προσπάθησαν, πίεσαν, αλλά η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο καλάθι. Με τρίποντο του Νταρούν Χίλιαρντ οι Ισραηλινοί μείωσαν σε 21-19 ακριβώς με την ολοκλήρωση των δέκα λεπτών παιχνιδιού.

Ο Αμερικανός, ο οποίος έχει αμφισβητηθεί αρκετά φέτος στο Τελ Αβίβ, παρόλα αυτά έδειξε μέρος του ταλέντου του στο ξεκίνημα. Με δεύτερο τρίποντο ισοφάρισε στο 24-24 (11’15’’), τα ισόπαλα σκορ διαδέχονταν το ένα το άλλο στην πορεία της δεύτερης περιόδου, αλλά στο τέλος της οι Βερολινέζοι μπόρεσαν -και πάλι με τον Λο- να φτιάξουν την πρώτη αξιοσημείωτη διαφορά: 47-40, τίποτα όμως το δεδομένο για την πορεία προς τη νίκη (ή την ήττα).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, η Άλμπα δημιούργησε διψήφια διαφορά. Συγκεκριμένα, με καλάθι του Γιοβέλ Ζούσμαν έκανε το 51-40 (21’30’’) και σε εκείνη τη στιγμή οι γηπεδούχοι ένιωσαν άνετα. Άλλο τι ένιωσαν και άλλο τι πραγματικά συνέβη.

Η Μακάμπι αντεπιτέθηκε, οι Τζάρελ Μάρτιν, Τζέιλεν Άνταμς και Λορένζο Μπράουν αγρίεψαν και μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο σε απόσταση αναπνοής: 63-61. Ισοφάρισαν αμέσως με τον Μάρτιν και λίγο αργότερα (στο 34’30) με γκολ-φάουλ του Μπόνζι Κόλσον προηγήθηκαν με 69-65. Αυτοί ήταν η πρώτοι πόντοι του Κόλσον στο ματς και ακολούθησε το πρώτο τρίποντο του Λορέντζο Μπράουν (1/5 σε εκείνο το σημείο, 1/6 συνολικά) που έκανε το 69-65 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Εκεί ήρθε και η κατάρρευση της Άλμπα. Οι βερολινέζοι κόλλησαν στο «65» για 7 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα και ως εκ τούτου η Μακάμπι έφθασε ξαφνικά να προηγείται 81-65, λίγο πριν το τελικό 83-70.

MVP: Τζάρελ Μάρτιν

Πριν από αυτό το παιχνίδι ο Αμερικανός φόργουορντ είχε 5,4 πόντους (και 2,9 ριμπάουντ) στην Euroleague. Και μόλις σε δύο ματς είχε βάλει πάνω από δέκα πόντους. Είχε 13 με τον Ολυμπιακό στο Τελ Αβίβ και άλλους τόσους στο Μιλάνο με την ομάδα του Αρμάνι. Στο Βερολίνο έκανε… πάταγο. Είχε 21 πόντους με 4/7 τρίποντα και 7 ριμπάουντ, σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-40, 63-61, 70-83
ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο 16 (4/9 τρίποντα), Σμιθ 1, Ντέλοου, Βέτζελ 4, Μάτισεκ 2, Σνάιντερ 2, Ολίντι 5, Κουμάντζι 5 (4 ριμπάουντ), Τίμαν 12 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σίκμα 8 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μπλατ 8 (1/5 τρίποντα), Ζούσμαν 7 (1/4 τρίποντα)
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Άνταμς 17 (3/4 τρίποντα), Μπράουν 15 (1/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Μάρτιν 21 (4/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σόρκιν 2, Ντιμπαρτολομέο 2, Χίλιαρντ 9 (3/5 τρίποντα), Κοέν 3, Χόλινς, Νίμπο 5 (13 ριμπάουντ), Κόλσον 7.