Παραδόθηκε άνευ όρων στην Εφές ο Παναθηναϊκός (88-69)

Αναντολού Εφές - Παναθηναϊκός / © Intime

Γιώργος Γαβριλάκης 21:10 - 23.12.2022 / Ανανεώθηκε: 10:59 - 20.08.2024

Με τον Ουίλ Κλάιμπερν να εκτελεί και τον Παναθηναϊκό να μην βρίσκει λύσεις απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης, η Αναντολού Εφές δεν δυσκολεύτηκε να φθάσει μέχρι το 88-69

Στην Κωνσταντινούπολη η Εφές ήταν τόσο αποφασισμένη να επιστρέψει στις νίκες που τοποθέτησε από το ξεκίνημα τον Παναθηναϊκό σε άβολη θέση και τελικά τον νίκησε με 88-69, στο τελευταίο ματς των «πρασίνων» πριν το ντέρμπι της Euroleague με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ (30 Δεκεμβρίου)

Ο Ουίλ Κλάιμπερν ήταν ασταμάτητος και μετά τις ήττες της ομάδας του από τη Μπασκόνια  στην Τουρκία και από την Παρτιζάν στη Σερβία, επανέφερε την ισορροπία. Έβαλε 23 πόντους, είχε και 10 ριμπάουντ και οδήγησε την ομάδα του στην 8η νίκη της σε 15 αγώνες.

Για τον Παναθηναϊκό που έπαιξε χωρίς τους Γκουντάιτις, Μποχωρίδη και Παναγιώτη Καλαϊτζάκη, ο Ντουέιν Μπέικον ήταν πρώτος σκόρερ με 20 πόντους. Ο Αμερικανός όπως συνηθίζει ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο και βρήκε πόντους, αλλά ο Παναθηναϊκός είχε χάσει την επαφή στο σκορ και δεν μπόρεσε να ανατρέψει καταστάσεις. Έτσι οι «πράσινοι» γνώρισαν την ένατη ήττα τους στη διοργάνωση.

Η Εφές έκανε δύο λεπτά για να σημειώσει πόντο, το έκανε με βολή του Πλάις, αλλά μόλις άρχισαν να λειτουργούν οι μηχανισμοί κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του ματς.

Ο Βασίλιε Μίτσιτς πήρε πάνω του τις επιθέσεις της πρώτης περιόδου και παρά το γεγονός ότι στο 3’35’’ ο Γιώργος Καλαϊτζάκης του… πήρε το δεύτερο προσωπικό του φάουλ, έμεινε στο παρκέ και μάλιστα έβαλε 8 διαδοχικούς πόντους μέχρι το 9-4 στο 4’20’’.

Η είσοδος του Κλάιμπερν έδωσε κι άλλες επιλογές στον Αταμάν. Βέβαια, ο Λευτέρης Μαντζούκας που ανέλαβε από νωρίς το μαρκάρισμά του ήταν πολύ μαχητικός. Ο Αμερικανός πάντως, με τρίποντο έκανε το 19-10, ενώ ο Ντάνστον έδωσε διψήφιο προβάδισμα στην Εφές με 21-10, ένα λεπτό πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, που έληξε στο 21-13 με τρίποντο του Μαντζούκα.

H διαφορά των Τούρκων έφθασε ακόμα και τους 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο με τον Ουίλ Κλάιμπερν να μην σταματάει να φορτώνει το αντίπαλο καλάθι με πόντους. Κυρίως από το τρίποντο. Βέβαια αυτό του Μπομπουά έκανε το 37-20 στο 17’50’’, αλλά ο Αμερικανός μέχρι το 42-26 του ημιχρόνου είχε 15 πόντους με 4/5 τρίποντα. Για τον Παναθηναϊκό, ο Ντέρικ Ουίλιαμς με κάποια ξεσπάσματα προσέφερε κυρίως θέαμα, αφού η ουσία απείχε λόγω της διαφοράς στο σκορ.

Με το ξεκίνημα το δεύτερου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε στο επιθετικό κομμάτι με την παράδοση του Ντουέιν Μπέικον να ξεκινάει… κρύος και να ζεσταίνεται στην επανάληψη να συνεχίζεται. Οι πράσινοι όμως, δεν κατάφεραν να μειώσουν δραστικά. Ο Κλάιμπερν δεν σταμάτησε να εκτελεί και με τρίποντο (το πέμπτο προσωπικό του σε επτά προσπάθειες) έκανε το 67-48 λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Στα τελευταία δέκα λεπτά η απόσταση που είχαν οι δύο ομάδες ομάδες δεν επέτρεπε ούτε ανατροπές ούτε συγκινήσεις. Ο Εφές κράτησε τον χαρακτήρα της, έφθασε ακόμα και στο +22 (73-51 στο 32) πριν ολοκληρώσει το έργο της με σκορ 88-69.

MVP: Ουίλ Κλάιμπερν

Ο Αμερικανός φόργουορντ ξεκίνησε από τον πάγκο. Με το που εμφανίστηκε όμως, έδωσε στην Εφές αυτό που χρειαζόταν. «Χτύπησε» από το τρίποντο και τελείωσε το ματς με 23 πόντους με 5/8 τρίποντα. Είχε επίσης και 10 ριμπάουντ (3 επιθετικά) σε 27'21'' συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 42-26, 67-48, 88-69
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 11 (3/5 τρίποντα, 2 μπλοκ), Μπράιαντ 4, Γκαζί, Κλάιμπερν 23 (1/8 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 6/8 βολές, 10 ριμπάουντ), Τέιλορ 4, Πλάις 3, Μίτσιτς 19 (3/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Εμπαγέ 11, Ντάνστον 13 (6/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ράντονιτς): Ουόλτερς 2 (1/6 δίποντα), Λι 6 (7 ασίστ), Παπαγιάννης 9 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ουίλιαμς 13, Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον 20 (4/9 δίποντα, 4/9 τρίποντα), Πονίτκα 4 (6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Γκριγκόνις 9 (2/5 τρίποντα), Μαντζούκας 6.