Με «αέρα» από τη Γερμανία ο Ερυθρός Αστέρας

Ερυθρός Αστέρας/ printscreen

Sportal newsroom 21:48 - 24.11.2022 / Ανανεώθηκε: 11:27 - 20.08.2024

Την τρίτη συνεχόμενή του νίκη στην εποχή του Ιβάνοβιτς πήρε ο Ερυθρός Αστέρας, υποτάσσοντας αυτή τη φορά τη Μακάμπι στη Σερβία (69-68) για τη 10η αγωνιστική της Euroleague.

Για ένα ακόμα παιχνίδι ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν ο κορυφαίος παίκτης των νικητών, αφού ο πρώην φόργουορντ του Παναθηναϊκού σημείωσε 11 πόντους, βάζοντας την μπάλα στο καλάθι σε κρίσιμα σημεία.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στον αγώνα με φόρα από τη νίκη τους επί της Άλμπα και είδαν τον Βιλντόζα να κάνει ότι θέλει και να αξιοποιεί συνεχώς τους Μπέντιλ και Πετρούσεφ. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο +9 για την ομάδα του Ιβάνοβιτς (27-18) η οποία έδειχνε πιο αποφασισμένη από τους ισραηλινούς.

Η διαφορά ανέβηκε στους 10 στο β’ δεκάλεπτο (32-22) όμως η Μακάμπι επέστρεψε με ένα σερί 5-0 και δεν άφησε τους «ερυθρόλευκους» να χαρούν για πολύ. Τελικά το ημίχρονο βρήκε το σκορ στο 36-29 και όλα έδειχναν ότι το δεύτερο ημίχρονο θα ήταν αμφίρροπο. Όπως και τελικά έγινε!

Η Μακάμπι έδειξε χαρακτήρα, ροκάνισε τη διαφορά στον πόντο (45-44), όμως ο Νέντοβιτς με ένα μίνι ρεσιτάλ διεύρυνε και πάλι το προβάδισμα της ομάδας του (50-44), πριν οι φιλοξενούμενοι μειώσουν για το 50-47 της γ’ περιόδου.

Το θρίλερ συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Ερυθρό Αστέρα να καταφέρνει να ξεφεύγει με 69-62, τη Μακάμπι να κάνει γερό come back και να φέρνει τη διαφορά στον πόντο, έχοντας μάλιστα και την τελευταία επίθεση του αγώνα.

Ωστόσο ο Λορέντζο Μπράουν δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την κατοχή, αστόχησε σε τρίποντο και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν στην τρίτη τους σερί νίκη με τον Ιβάνοβιτς στον πάγκο τους.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 36-29, 50-47, 69-68
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Χόλαντ 4, Βιλντόσα 6, Μίτροβιτς 8, Λάζιτς, Μάρτιν 11 (6 ριμπ.), Ντόμπριτς 5, Ιβάνοβιτς 6, Νέντοβιτς 12 (2/4 τρίποντα), Μάρκοβιτς, Κούζμιτς 2, Πετρούσεφ 6, Μπέντιλ 9.
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Άνταμς, Μπράουν 23 (3/8 τρίποντα, 6 ριμπ., 7 ασίστ), Μπάλντουιν 6 (3/11 σουτ, 6 λάθη), Μάρτιν 5 (5 ριμπ.), Σόρκιν 16 (8/9 δίποντα, 6 ριμπ.), Ντιμπαρτολομέο 3, Χίλιαρντ 2, Χόλινς, Πόιθρες, Νίμπο 10 (4/4 δίποντα), Κόλσον 3.