Ιταλικός «εμφύλιος» με σωτήρα ΛεΝτέι για την Αρμάνι στην Κρήτη

Sportal newsroom 20:29 - 15.09.2024 / Ανανεώθηκε: 20:38 - 15.09.2024

Η Αρμάνι επικράτησε με 73-62 της Βίρτους στον μικρό τελικό του Crete International Basketball Tournament, όπου συμμετέχει και ο Ολυμπιακός.

Την τρίτη θέση στο τουρνουά που διεξάγεται στο Ηράκλειο της Κρήτης πήρε η Αρμάνι Μιλάνο επικρατώντας με 73-62 της Βίρτους Μπολόνια στον μικρό τελικό.

Υπενθυμίζουμε ότι αυτή την ώρα ξεκινάει ο τελικός ανάμεσα στη Φενέρμαχτσε και τον Ολυμπιακό στα «Δύο Αοράκια».

Οι Ιταλοί μπόρεσαν και ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και προηγήθηκαν με 27-19 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου έχοντας για απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ζακ ΛεΝτέι που είχε 7 πόντους σε αυτά τα πρώτα δέκα λεπτά. Η ομάδα του κόουτς Μεσίνα είχε στα χέρια της τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και οδήγησε τους παίκτες του στο ημίχρονο με μεγάλο προβάδισμα και το σκορ στο 44-30.

Η Αρμάνι δεν έδειχνε να ανταποκρίνεται στις όποιες πιέσεις τη Βίρτους και μάλιστα εκτόξευσε τη διαφορά στις παρυφές των 20 πόντων για το 67-48, οκτώ λεπτά πριν το τέλος του ματς. Έτσι συνεχίστηκε η κατάσταση μέχρι το τέλος του αγών και έτσι η Αρμάνι έφτασε στο τελικό 73-62. Για τους νικητές 14 πόντους είχε ο ΛεΝτέι και 10 μέτρησε ο Μίροτιτς, ενώ στον αντίποδα 14 με 10 ριμπάουντ είχε ο Ζίζιτς και 12 μέτρησε ο Κορντινιέ.