Γκέλα για τη Μπάγερν στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Λούντβιγκσμπουργκ

© Bayern bc

Ευτυχία Οικονομίδου 21:17 - 22.09.2024 / Ανανεώθηκε: 21:18 - 22.09.2024

Η Μπάγερν φάνηκε κατώτερη των περιστάσεων και δεν τα κατάφερε απέναντι στη Λούντβιγκσμπουργκ (78-70) στη δεύτερη αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος.

Μπορεί η Μπάγερν Μονάχου να ξεκίνησε με το... δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Γερμανικό πρωτάθλημα επικρατώντας (73-59) της Χέμνιτζ στο νέο της «σπίτι» παίζοντας στο glass floor του BMW Park, που έδωσε... άλλη διάσταση στο παιχνίδι της, ωστόσο το ίδιο δε συνέβη στη δεύτερη αγωνιστική που χρειάστηκε να ταξιδέψει εκτός έδρας.

Η Λούντβιγκσμπουργκ επικράτησε με άνεση της ομάδας του Γκόρντον Χέρμπερτ με 78-70 μέσα στο σπίτι της, ενώ έφτασε να προηγείται και για 15 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης η Μπάγερν βρισκόταν πίσω στο σκορ και μονάχα στην τελευταία περίοδο κατάφερε να περάσει μπροστά μόλις για έναν πόντο (68-69), ωστόσο αυτό δεν κράτησε για πολύ.

Η Λούντβιγκσμπουργκ πήρε ξανά μπρος και καθάρισε το ματς υποχρεώνοντας τους Βαυαρούς στην ήττα.

Ο Έζρα Μάνζον ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ με τον Χάντερ Μαλντονάντο να τον ακολουθεί με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους φιλοξενούμενους ο Νίελς Γκίφεϊ σκόραρε 16 πόντους και μάζεψε 4 ριμπάουντ χωρίς να καταφέρει να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 42-35, 59-54, 78-70