Δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα της η Παρί παρά τον εξαιρετικό Σορτς (vid)

Τι Τζέι Σορτς - Φωτ. IMAGO

© Imago

Ευτυχία Οικονομίδου 19:58 - 22.09.2024 / Ανανεώθηκε: 20:00 - 22.09.2024

Η Παρί ηττήθηκε από τη Γκραβελίν στην πρεμιέρα του γαλλικού πρωταθλήματος με 89-85 παρά τη γεμάτη εμφάνιση του συνήθη... υπόπτου, Τι Τζέι Σορτς.

Πρεμιέρα είχε σήμερα (22/09) στο γαλλικό πρωτάθλημα και η νεοφώτιστη της EuroLeague Παρί αντιμετώπισε τη Γκραβελίν στη Δουνκέρκη και ηττήθηκε στο πρώτο αυτό ματς με 89-85.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν με το μέρος των γηπεδούχων που διατηρούσαν ένα μικρό, αλλά σταθερό προβάδισμα στα πρώτα 10 λεπτά (24-22). Στη δεύτερη περίοδο η Παρί κατάφερε να περάσει από νωρίς μπροστά, ωστόσο ξανά απάντησε η Γκραβελίν με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι οι Παριζιάνοι να προσπεράσουν ξανά (44-46).

Ήταν δίκαιο κι έγινε πράξη: Η Κέιτλιν Κλαρκ αναδείχθηκε rookie της χρονιάς στο WNBA!
NBA

18:34 - 22.09.2024

Είναι αναμφίβολα το... φαινόμενο του μπάσκετ γυναικών, έχει αλλάξει ολόκληρο το προϊόν κι έχει στρέψει όλα τα φώτα πάνω της και δικαίως. Η Κέιτλιν Κλαρκ είναι rookie της χρονιάς στο WNBA κυρίες και κύριοι.

Μετά την ανάπαυλα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν διαφορά μέχρι και επτά πόντων (68-61), ωστόσο η Παρί είχε τις δυνάμεις να ισοφαρίσει εκ νέου πριν οι δύο ομάδες μπουν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ακόμη κι αν οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν απαντήσεις στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όπως θα ήθελαν με τη Γκραβελίν να φέρνει το ματς στα μέτρα της για να καταφέρει να πάρει και τη νίκη στην πρεμιέρα.

O παίκτης που ξεχώρισε από την αναμέτρηση δεν ήταν άλλος από τον Τι Τζέι Σορτς που σημείωσε 21 πόντους, μάζεψε 2 ριμπάουντ και μοίρασε και 7 ασίστ χωρίς να καταφέρει να κάνει δική του τη νίκη με τον Ναδίρ Χιφί (22 πόντοι με 6/12 τρίποντα) να ακολουθεί. Οι Γκλιν Γουάτσον Τζούνιορ και Ταζουάν Ατζί ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 44-46, 69-69, 89-85