Δεύτερη διαδοχική νίκη για τη Μακάμπι

Sportal newsroom 23:17 - 09.11.2023 / Ανανεώθηκε: 12:06 - 14.08.2024

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ επιβλήθηκε με 93-90 της Μπάγερν Μονάχου για την έβδομη αγωνιστική της Euroleague.

Την τέταρτη νίκη της στη φετινή Euroleague πανηγύρισε η Μακάμπι Τελ Αβίβ. Η ομάδα του Όντετ Κάτας επιβλήθηκε με 93-90 της Μπάγερν Μονάχου για την έβδομη αγωνιστική.

Η Μακάμπι, που προερχόταν από νίκη κόντρα στη Βίρτους Μπολόνια, σε εξ αναβολής ματς, αγωνίστηκε στο Βελιγράδι σε ματς που έγινε κεκλεισμένων των θυρών. Η ομάδα του Ισραήλ «χρωστάει» και τον αγώνα με τη Ρεάλ για την έκτη αγωνιστική. Η Μπάγερν, που ηττήθηκε την προηγούμενη αγωνιστική από τον Ερυθρό Αστέρα, υποχώρησε στο 2-5.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μπόνζι Κόλσον με 19 πόντους. Τέσσερις ακόμη παίκτες της Μακάμπι (Λορέντζο Μπράουν, Χασιέλ Ριβέρο, Γουέιντ Μπόλντουιν, Ταμίρ Μπλατ) ολοκλήρωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Κάρσεν Έντουαρντς ήταν ο πρώτος σκόρερ της Μπάγερν με 17 πόντους.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο μπήκε φουριόζα στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκε με 0-4 και 2-7 με τρίποντο του Ομπστ. Η ομάδα του Ισραήλ βρήκε αντίδραση και ισοφάρισε 9-9 με τον Κόεν, στα μισά της πρώτης περιόδου. Η Μπάγερν βρήκε και πάλι σκορ και προσπέρασε με 14-18 με δίποντο του Μπολμάρο. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 17-19 με εύστοχη βολή του Μπάλντγουιν.

Με δύο βολές του Ριβέρο έφεραν το 19-19 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Με δύο εύστοχα τρίποντα του Έντουαρντς, η Μπάγερν έφτασε στο 19-25 στα 8:40 πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Η Μακάμπι πλησίαζε διαρκώς και προσπέρασε για πρώτη φορά με 39-36 με τρίποντο του Γουέμπ, 2:36 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Ομπστ μείωσε στον πόντο με δύο εύστοχες βολές αλλά η ομάδα του Κάτας βρήκε σερί για το 46-38 με τον Κόλσον. Το φινάλε της δεύτερης περιόδου ανήκε στην Μπάγερν που μείωσε 46-44 (σκορ ημιχρόνου) με δύο βολές του Φρανσίσκο.

Με δίποντο του Ομπστ, η Μπάγερν ισοφάρισε 46-46 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Η Μακάμπι προσπέρασε με 51-46 με τρίποντο του Μπράουν και στη συνέχεια η διαφορά έφτασε τους οκτώ πόντους (57-49) με δύο πόντους του Μπάλντγουιν. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα αλλά η Μπάγερν μείωσε 67-62 με τρίποντο του Γκιφάι στο τελευταίο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου. Η Μακάμπι έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 71-62.

Η Μπάγερν μείωσε 71-65 με τον Έντουαρντς στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Η Μακάμπι διατηρούσε προβάδισμα 5-6 πόντων αλλά οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν (83-82) με τον Μπολμάρο, 3:11 πριν το τέλος ματς. Η Μακάμπι διατηρούσε τον έλεγχο και έφτασε στο 93-86 με τον Ριβέρο. Ο Ιμπάκα και ο Μπόνγκα διαμόρφωσαν το 93-90 που ήταν και το τελικό σκορ.

Ο Μπόνζι Κόλσον ήταν ο κορυφαίος της Μακάμπι. Ο φόργουορντ της ομάδας του Ισραήλ σημείωσε 19 πόντους με 2/4 τρίποντα, 4/7 δίποντα και 5/5 βολές. Ο Κόλσον είχε ακόμη 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Ο Μπόνζι Κόλσον © Euroleague Basketball

Το κλειδί του αγώνα

Η Μακάμπι είχε απάντηση κάθε φορά που η Μπάγερν Μονάχου έμπαινε στο ματς. Η ομάδα του Ισραήλ είχε πολύ καλή δημιουργία με 20 ασίστ ενώ είχε κα 12 κλεψίματα σε μία «κρύα» βραδιά στο Βελιγράδι.

Η επόμενη αγωνιστική

Την επόμενη αγωνιστική, η Μακάμπι υποδέχεται τον Ολυμπιακό για την όγδοη αγωνιστική της Euroleague. Ο αγώνας θα γίνει την Τρίτη 14 Νοεμβρίου στις 21:05 ώρα Ελλάδας.

Την επόμενη αγωνιστική, η Μπάγερν Μονάχου υποδέχεται την Παρτίζαν. Ο αγώνας είναι προγραμματισμένος για την Τετάρτη 15 Νοεμβρίου στις 21:30 το βράδυ.

Οι διαιτητές: Πουκλ, Τραβίτσκι, Τσελίκ

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 46-44, 71-62, 93-90

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Κάτας): Κλίβελαντ 4, Γουέμπ 8 (2/5 τρίποντα), Μπράουν 13 (7 ασίστ), Μπάλντγουιν 12 (2 ριμπάουντ), Μένκο, Σόρκιν 2, Ντι Μπαρτολομέο, Ριβέρο 12 (3/4 δίποντα, 6/6 βολές), Κοέν 5, Νίμπο 7, Μπλατ 11, Κόλσον 19 (5 ριμπάουντ)

Μπάγερν Μονάχου (Λάσο): Βάιλερ-Μπαμπ 5, Φρανσίσκο 7, Έντουαρντς 17 (3/8 τρίποντα), Γκίφαϊ, Μπόνγκα 8, Μπολμάρο 12 (5 ασίστ), Ομπστ 7, Ιμπάκα 16 (4 ριμπάουντ), Χάρις, Μπράνκοβιτς 3 (4 ριμπάουντ), Μπούκερ 11 (3 ριμπάουντ), Γκίλεσπι

Ολυμπιακός - Μπασκόνια: Sportal Euroleague Show με όλη τη δράση της ημέρας

Κάντε Εγγραφή στο YouTube κανάλι του Sportal.gr για αποκλειστικές συνεντεύξεις, Live Streams και πλούσιο video περιεχόμενο!