Η Μπασκόνια έχει πάρει φόρα, επικράτησε της Βίρτους και έφθασε τις πέντε σερί νίκες

© euroleague.net

Sportal newsroom 23:26 - 22.12.2022 / Ανανεώθηκε: 11:00 - 20.08.2024

Οι Βάσκοι είναι ασταμάτητοι, αποδίδουν σπουδαίο μπάσκετ και η Βίρτους δεν μπόρεσε να αντισταθεί. Η Μπασκόνια τη νίκησε 90-79 και πλέον έχει 10 νίκες σε 15 αγώνες στη Euroleague.

Ιδιαίτερα προβλήματα δεν είχε. Στο πρώτο ημίχρονο δημιούργησε τις συνθήκες και στο δεύτερο προστατεύθηκε. Η Μπασκόνια, φιλοξένησε τη Βίρτους Μπολόνια και την… κέρασε μία ήττα: 89-77.

Έτσι, οι Βάσκοι έφθασαν τις πέντε σερί νίκες στη διοργάνωση και συνολικά τις 10, έπειτα από 15 αγωνιστικές. Επίδοση που τους τοποθετεί πλέον στην πρώτη τετράδα της Euroleague. Μετά τις διαδοχικές επιτυχίες με Μιλάνο, Μπάγερν στην Ισπανία, Εφές και Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία, προστέθηκε και η Βίρτους στη λίστα τους.

Από το ξεκίνημα οι παίκτες του Τζοάν Πενιαρόγια έδειξαν τις προθέσεις τους. Όχι ότι… σάρωσαν στην πρώτη περίοδο, αλλά είχαν σωστές επιλογές στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού και πολύ αποτελεσματική άμυνα.

Έτσι στο δεύτερο δεκάλεπτο άρχισαν να παίρνουν τους καρπούς των προσπαθειών τους. Προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 45-31, ενώ έφθασαν ακόμα και στο +20, μία διαφορά που εντοπίστηκε στο 63-43, δύο λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο Βάνια Μαρίνκοβιτς ήταν αυτός που έδειχνε το τρόπο και τον δρόμο στην επίθεση, τα μακρινά του σουτ καταρρακώναν τους Ιταλούς, από τους οποίους ο Τόρνικε Σενγκέλια και ο Μάρκο Μπελινέλι έπαιρναν το σύνολο των προσπαθειών. Και οι δύο όμως, ήταν άστοχοι.

Μαζί τελείωσαν το ματς έχοντας 6/15 ο πρώτος και 6/14 σουτ ο δεύτερος. Με αυτή την εικόνα των Ιταλών, οι γηπεδούχοι έφθασαν υπομονετικά, αλλά και άνετα στο τελικό 90-79.

Το μόνο κακό γι’ αυτούς ήταν ο τραυματισμός του Μάρκους Χάουαρντ, ο οποίος αποσύρθηκε στην πρώτη περίοδο και δεν επέστρεψε στη συνέχεια.

MVP: Βάνια Μαρίνκοβιτς

Το πιο παραγωγικό του φετινό ματς στην Euroleague έκανε ο Νάνια Μαρίνκοβιτς. Ο 25χρονος Σέρβος τελείωσε το ματς με 22 πόντους, εκ των οποίων οι 15 ήρθαν με τρίποντα (5/8). Δεν γέμισε τη στατιστική του, αλλά τα σουτ του ήταν αρκετά για να δώσουν άνεση και χάρη στο παιχνίδι της Μπασκόνια.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 45-31, 63-51, 90-79
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πεναρόγια): Χάουαρντ 7 , Χένρι 3 (13 ασίστ, 2 λάθη), Σεντεκέρσκις 12 (4 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 22 (5/8 τρίποντα), Ντίεθ 6 (2/5 τρίποντα), Τόμπσον 6 (9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κότσαρ 12 (4 ριμπάουντ), Ίνοκ 10 (4 ριμπάουντ) , Κοστέλο 4 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκιεντράιτις 8 (4 ριμπάουντ), Χομς.
ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Μάνιον 11, Μπελινέλι 15 (3/10 τρίποντα), Παγιόλα, Μπακό 8 (6 ριμπάουντ), Τζαϊτέ 6 (12 ριμπάουντ), Λούντμπεργκ 7, Σενγκέλια 15 (4 λάθη), Χάκετ 4  Ουίμς 6 (2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τεόντοσιτς 7 (2/5 τρίποντα, 7 ασίστ, 5 λάθη).