Έχασε στη Βαρκελώνη η Βαλένθια, λίγο πριν έρθει στην Αθήνα για τον Παναθηναϊκό

Sportal newsroom 15:46 - 05.02.2023 / Ανανεώθηκε: 10:09 - 20.08.2024

Η Βαλένθια αντιστάθηκε, αλλά τελικά η Μπαρτσελόνα νίκησε (81-75) στο ισπανικό πρωτάθλημα, την επόμενη αντίπαλο του Παναθηναϊκού (Παρασκευή 10/2) στην Euroleague.

Η Βαλένθια, λίγες μέρες πριν έρθει στην Αθήνα για το ματς της Παρασκευής (10/2) κόντρα στον Παναθημαϊκό -στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Euroleague- έπαιξε ένα σκληρό παιχνίδι στο ισπανικό πρωτάθλημα με την Μπαρτσελόνα. Πήγε στη Βαρκελώνη για να αντιμετωπίσει την πρωτοπόρο (μαζί με τη Ρεάλ Μαδρίτης) της Liga Endesa και ηττήθηκε με 81-75.

Στο πρώτο ημίχρονο η Βαλένθια κυριάρχισε. Προηγήθηκε πολύ γρήγορα με διψήφιες διαφορές, ενώ στο μισό του αγώνα ήταν μπροστά με 11 πόντους διαφορά: 43-32.

Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους όμως, προστάτευσαν την έδρα τους και με πρωταγωνιστή τον Λαπροβίτολα, ανέτρεψαν την κατάσταση. Είχαν τον απόλυτο έλεγχο σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο και έφθασαν στο υπέρ τους 81-75.

Ο Ματ Τόμας θα κάνει ντεμπούτο με τον Παναθηναϊκό κόντρα στη Βαλένθια
EUROLEAGUE

15:19 - 04.02.2023

Ο Ματ Τόμας έχει ξεκινήσει ήδη προπονήσεις, δεν θα παίξει με τον Κολοσσό, αλλά θα είναι… ενεργός στο ματς με την Βαλένθια για την 24η αγωνιστική της Euroleague - Στην αποστολή ο Αγραβάνης για το παιχνίδι στη Ρόδο.

Για την Βαλένθια πρώτος σκόρερ ήταν ο Χοσέ Ριβέρο με 18 πόντους. Ο Κουβανός ήταν και ο κορυφαίος της αναμέτρησης του πρώτου γύρου με τον Παναθηναϊκό, τότε που οι «νυχτερίδες» είχαν νικήσει στη παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 32-43, 57-59, 81-75
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Βέσελι 9 (5 ριμπάουντ), Κάλινιτς 7 (6 ριμπάουντ), Σατοράνσκι 4 (6 ριμπάουντ), Αμπρίνες 3, Γιοκουμπάιτις 13 (6 ασίστ), Ντα Σίλβα 2, Παουλί, Σανλί 2, Λαπροβίτολα 19 (3/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Κούριτς 2, Μίροτιτς 13 (7 ριμπάουντ), Νάτζι 6.
ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Moυμπρού): Πρέπελιτς 7, Κρις Τζόουνς 10 (3/10 σουτ), Ράντεμπο, Έβανς 3 (5 ασίστ), Αλεξάντερ 16, Κλαβέρ 2 (7 ριμπάουντ), Πραντίγια 4, Πουέρτο, Ουέμπ 15 (9 ριμπάουντ), Φερνάντο, Ριβέρο 18 (5/6 σουτ).