Προβάδισμα για τη Φενέρ με τρομερό Χέιζ Ντέιβις!

Νίκος Καλαμπάκας 22:58 - 30.05.2024 / Ανανεώθηκε: 23:15 - 30.05.2024

Η Φενέρ επικράτησε της Μπεσίκτας με 96-88 και έκανε το 1-0 στη σειρά τους στα ημιτελικά των Playoffs του πρωταθλήματος Τουρκίας.

Ο Νάιτζελ Χέιζ Ντέιβις πετούτσε ξανά φωτιές και η Φενέρμπαχτσε επικράτησε της Μπεσίκτας με 96-88 στο πρώτο παιχνίδι της σειράς τους για τα playoffs του τουρκικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στο πρώτο της παιχνίδι μετά το Final Four του Βερολίνου έδειξε χαρακτήρα και έκανε το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών.

Ο Ντέιβις ολοκλήρωσε τον αγώνα με 29 πόντους και ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Από κοντά σε απόδοση ο Ουίλμπεκιν που πρόσθεσε 18.

Η Φενέρ δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στη συμπολίτισσά της. Οι φιλοξενούμενοι δεν άφηναν τους παίκτες του Σάρας να ξεφύγουν στο σκορ. Κατάφεραν να πάνε στο τέλος της 1ης περιόδου με το σκορ ισόπαλο (23-23) ενώ και στο ημίχρονο είχαν κρατηθεί κοντά (56-48).

Η Μπεσίκτας είδε τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν στην 3η περίοδο, όταν η Φενέρ προηγήθηκε με 78-65 και δεν κατάφερε ποτέ να κάνει come back, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 96-88.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-23, 56-48, 78-65, 96-88