Ο Ερυθρός Αστέρας με άμυνα για σεμινάριο κατάπιε τη Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη

©Euroleague

Γιάννης Πάλλας 22:47 - 15.10.2024 / Ανανεώθηκε: 23:07 - 15.10.2024

Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε περίπατο (76-57) κόντρα στην Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη για την 3η αγωνιστική της Euroleague με κορυφαίο τον Τζόελ Μπολομπόι

Με άμυνα για σεμινάριο και τον Τζόελ Μπολομπόι να κυριαρχεί στη ρακέτα ο Ερυθρός Αστέρας πέρασε σαν... σίφουνας (76-57) από την έδρα της Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη και μετράει πλέον τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στη Euroleague.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ο Τζόελ Μπολομπόι με 18 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 17 πόντους. Από τη Φενέρμπαχτσε ο Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις είχε 20 πόντους, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Ερυθρός Αστέρας αιφνιδίασε τη Φενέρμπαχτσε (2-12 στο 3.30’’) και με τους Νεμάνια Νέντοβιτς και Τζόελ Μπολομπόι είχε τον πλήρη έλεγχο. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος με εξαιρετική άμυνα έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του να «χτίσει» μια διαφορά 14 πόντων (12-26 στο 10’) στο τέλος του πρώτου 10λεπτου μέσα από την πολύ καλή δημιουργία του Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ.

Σταδιακά η Φενέρμπαχτσε προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά με μεγαλύτερη πίεση στην άμυνα και ακουμπώντας την μπάλα στην επίθεση στον Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις. Ο Αμερικανός φόργουορντ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και μετά το 24-34 (στο 16.30’’) οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο μειώνοντας τη διαφορά στους 7 πόντους (31-38 στο 20’).

Στο τρίτο 10λεπτο με τον Μάικ Ντάουμ να συνδράμει επιθετικά ο Ερυθρός Αστέρας συνέχισε να έχει το προβάδισμα (33-42 στο 23’). Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ανέβασε την πίεση αμυντικά και με τον Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις να σκοράρει μείωσε στους 4 πόντους (41-45 στο 27.30’’). Εκεί, οι Σέρβοι δεν έχασαν τον έλεγχο και με στοχευμένες επιθέσεις «έτρεξε» ένα σερί 1-9 και προηγήθηκε με 12 πόντους (42-54 στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η καταπληκτική άμυνα του Ερυθρού Αστέρα αποτέλεσε το βασικό συστατικό για τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα και με τον Τζόελ Μπολομπόι να αποτελεί σημείο αναφοράς επιθετικά οι «ερυθρόλευκοι» του Βελιγραδίου ανέβασαν τη διαφορά στους 17 πόντους (47-64 στο 36’) βάζοντας τα θεμέλια για την άνετη επικράτηση απέναντι στην πολύ δυνατή Φενέρμπαχτσε.

Όσο κι αν προσπάθησε στη συνέχεια η τουρκική ομάδα ο Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ προσυπέγραψε τη νίκη με τρίποντο (51-67 στο 38’) για τους Σέρβους. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν κυριαρχική από το ξεκίνημα του αγώνα και με πολύ καλή άμυνα έφτασε στην τρίτη σερί νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια.

Sportal Euroleague Show με Ολυμπιακός - Μιλάνο, Παρί - Παναθηναϊκός και καλεσμένο τον Χρήστο Χολίδη

Ο Τζόελ Μπολομπόι ήταν «όλα τα λεφτά» για τον Ερυθρό Αστέρα. Ο σέντερ των «ερυθρολεύκων» του Βελιγραδίου σε 31.11 λεπτά συμμετοχής είχε 18 πόντους (6/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα), 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμοσυγκεντρώνοντας 25 βαθμούς στην αξιολόγηση.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οι 26 πόντοι συνολικά (11 στο τρίτο 10λεπτο και 15 στο τέταρτο) που δέχθηκε ο Ερυθρός Αστέρας στο δεύτερο ημίχρονο αποτελούν τη βασική αιτία της άνετης επικράτησης τους απέναντι στη Φενέρμπαχτσε. Όσο κι αν προσπάθησε ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους δεν μπόρεσε να βρει απαντήσεις στις «παγίδες» του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ο οποίος τον «αιχμαλώτισε» τακτικά.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παστούσιακ, Κορτές, Μπισουέλ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-26, 31-38, 42-54, 57-76.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Μπίρσεν, Μπάλντουιν 3, Μέλι 1, Σανλί 2, Μαχμούτογλου 3, Χέιζ-Ντέιβις 20 (4/5 τρίποντα), Χολ 10, Πιέρ 5, Ζάγκαρς 2, Κόλσον 9, Μαριάνοβιτς, Μπιρτς 2.

Μπες ΕΔΩ και βρες όλα τα video της EuroLeague!

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σφαιρόπουλος): Μίλερ-ΜακΙντάιρ 8 (3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κάναν 3, Τεόντοσιτς 2, Νταβιντόβατς, Μίτροβιτς 7, Κάλινιτς 7 (4 ριμπάουντ), Ντόμπριτς, Μπολομπόι 18 (11 ριμπάουντ), Ντάουμ 14 (5 ριμπάουντ), Γκιεντράιτις, Νέντοβιτς 17 (4/8 τρίποντα), Ντος Σάντος.