Έδειξε τα... δόντια της πριν τον Παναθηναϊκό η Φενέρμπαχτσε

Νίκος Καλαμπάκας 22:45 - 20.10.2024 / Ανανεώθηκε: 22:45 - 20.10.2024

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο τουρκικό πρωτάθλημα η Φενέρμπαχτσε, αφού υπέταξε με 95 - 78 την Μπούρσασπορ, πέντε μέρες πριν υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό για την Ευρωλίγκα. Αήττητη παρέμεινε η ομάδα του Γιασικεβίτσιους στη χώρα της, κάνοντας το 3/3.

Επιβλητική ήταν η Φενέρμπαχτσε στο ματς της με την Μπούρσασπορ για την 5η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος. Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήραν νίκη με σκορ 95-78 και έκαναν το 3/3 στη λίγκα τους, πέντε ημέρες πριν υποδεχθούν τον Παναθηναϊκό για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν τη νίκη και να διατηρήσουν το αήττητό τους στο εγχώριο πρωτάθλημα.

Η Φενέρμπαχτσε δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν η Μπούρσα έβγαζε ενέργεια στο παρκέ, όμως παρ' όλα αυτά κατάφερε να μπει στη δεύτερη περίοδο με διαφορά 6 πόντων (25-19).

Στο ημίχρονο αυτή την είχε διευρύνει στους 9 (43-43) και είχε βάλει τις βάσεις της νίκης.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ταρίκ Μπιμπέρβοιτς που μετά την επιστροφή του στα παρκέ, δείχνει αρκετά... αγριεμένος! Ο ίδιος σημείωσε 18 πόντους και ήταν ο κύριος παράγοντας της νίκης.

Από 13 πόντους πρόσθεσαν οι Μαχμούτογλου και Ντέβιν Χολ.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 43-34, 70-50, 95-78