«Αυτοκράτορας» Σλούκας στην Πόλη, θριαμβευτής ο Παναθηναϊκός επί της Φενέρ

Ηλίας Λαλιώτης 22:45 - 25.10.2024 / Ανανεώθηκε: 23:16 - 25.10.2024

Ο Παναθηναϊκός AKTOR έκανε εμφάνιση πρωταθλητή Ευρώπης στην Κωνσταντινούπολη για 30 λεπτά, η Φενέρμπαχτσε επέστρεψε από το -13 και προηγήθηκε με 70-65, αλλά ο ηγέτης Κώστας Σλούκας τον οδήγησε σε τεράστιαν νίκη με 76-81.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης είναι εδώ και έδωσαν εκκωφαντική απάντηση σε όσους τους αμφισβήτησαν μετά τις δύο ήττες την περασμένη «διαβολοβδομάδα».

Τι κι αν εμφανίστηκε στην Πόλη χωρίς τους Ιωάννη Παπαπέτρου, Ντίνο Μήτογλου και Μάριους Γκριγκόνις, τι κι αν είδε το γήπεδο να... γέρνει μετά από το 14-0 της Φενέρμπαχτσε που «έσβησε» την εξαιρετική εμφάνιση για 30 λεπτά και το +13 που είχε, ο Παναθηναϊκός AKTOR έφτασε σε μια θριαμβευτική νίκη με 76-81, για την 5η αγωνιστική της EuroLeague!

Με ηγέτη και πρωταγωνιστή στο τέλος, τον Κώστα Σλούκα (13 πόντοι με 3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ο οποίος με ένα μεγάλο τρίποντο και μια ασίστ στον Λεσόρ έδωσε το προβάδισμα στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Μια ακόμα μεγάλη εμφάνιση και από τον Ματίας Λεσόρ (14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα), κομβικοί οι Λορέντζο Μπράουν (12π., 5ρ., 5ασ.) και Τζέριαν Γκραντ (9π., 2ρ., 3ασ.), ενώ ο Κέντρικ Ναν «έσβησε» στο δεύτερο ημίχρονο (15 πόντους). Πολύτιμη η προσφορά του Ομέρ Γιουρτσεβέν (12π., 6ρ.), ενώ κομβικό ήταν το σχήμα με τους τρεις γκαρντ που χρησιμοποίησε ο Εργκίν Αταμάν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά κι αυτό με τα 4 γκαρντ στο τέλος!

Για τη Φενέρμπαχτσε ο Ουέιντ Μπόλντουιν έκανε τρομερό δεύτερο ημίχρονο (14 πόντους, 4 ασίστ), με τον Ταρίκ Μπιμπέροβιτς να κάνει μεγάλη ζημιά με 16 πόντους.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Εργκίν Αταμάν επέλεξε για την αρχική πεντάδα τους Γκραντ, Ναν, Οσμάν, Ερνανγκόμεθ και Λεσόρ, με τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να προσπαθεί εξ αρχής να εκμεταλλευτεί το μέγεθος της ομάδας του ξεκινώντας τους Μπόλντουιν, Γκούντουριτς, Κόλσον, Χέιζ-Ντέιβις και Μπιρτς. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε στο ξεκίνημα του αγώνα να χτυπήσει την αμυντική αδυναμία του Μπόλντουιν, με τον Γκραντ να τον ποστάρει, αλλά να είναι άστοχος (0/3 προσπάθειες) και τη Φενέρ να προηγείται 5-1 μετά από 3 λεπτά αγώνα.

Ο Λεσόρ πέτυχε το πρώτο εντός παιδιάς καλάθι της ομάδας του μετά από 3:20 και ο Ναν με τρίποντο το πρώτο προβάδισμα (5-6). Οι πράσινοι άρχισαν να πιέζουν εξαιρετικά πάνω στην μπάλα και να οδηγούν τους γηπεδούχους στο ένα λάθος μετά το άλλο. Βρήκαν πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και προηγήθηκαν 11-16 στο 8' με τον Ναν, αναγκάζοντας τον Γιασικεβίτσιους σε τάιμ άουτ. Με 2:18 να απομένουν ο Αταμάν πήγε σε σχήμα με τρία γκαρντ κα τον Οσμάν στο 4, περνώντας τον Μπράουν στη θέση του άστοχου Ερνανγκόμεθ. Ο Αμερικανός με τρίποντο έστειλε τους πράσινους για πρώτη φορά στο +8 (13-21), με τον Μέις να διαμορφώνει το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (15-21).

Ο Αταμάν συνέχισε με το χαμηλό σχήμα (Σλούκας, Μπράουν, Γκραντ, Οσμάν, Γιούρτσεβεν) στο δεύτερο δεκάλεπτο και ο «ζεστός» Μπράουν με τέσσερις σερί πόντους έδωσε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα (15-25). Ο Μπιμπέροβιτς έδωσε λύσεις στη Φενέρ με ένα έμμεσο κι ένα άμεσο τρίποντο (24-28 στο 13'), αλλά ο Ναν τού πήρε το τρίτο φάουλ (επιθετικό) και ο Παναθηναϊκός παρέμεινε απόλυτα συγκεντρωμένος στο πλάνο του. Με σερί 0-6, στο οποίο ο Γιουρτσεβέν πέτυχε 4 πόντους, επανέφερε διψήφια διαφορά (24-34).

Από το τάιμ άουτ του Γιασικεβίτσιους, ο Αταμάν επανέφερε Οσμάν και Ερνανγκόμεθ μαζί στην πεντάδα, αλλά γρήγορα πήγε ξανά σε σχήμα με τρία γκαρντ, αφού οι γηπεδούχοι πήραν πόντους στο τρανζίσιον (30-36). Με δύο σερί τρίποντα των Γκραντ και Σλούκα απέναντι στη ζώνη που εφάρμοσε ο Σάρας, οι πρωταθλητές Ευρώπης βρέθηκαν στο +12 (30-42), για να κλείσει το ημίχρονο ο εκπληκτικός Ναν (12 πόντοι στο 20λεπτο). Έτσι, οι πράσινοι πήγαν στα αποδυτήρια με υπέρ τους +11 (35-46), κυρίως χάρη στην καλή τους άμυνα (ανάγκασαν σε 10 λάθη τη Φενέρ κι επέτρεψαν μόνο 2 επιθετικά ριμπάουντ) και την απόλυτη συγκέντρωση στην επίθεση (9 ασίστ για μόλις 2 λάθη), χρησιμοποιώντας για σχεδόν 11 λεπτά σχήμα με τρία γκαρντ, διάστημα στο οποίο είχε +10 στο σκορ.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε με αυτή την επιτυχημένη συνταγή και στην τρίτη περίοδο, με τον Κέντρικ Ναν να φέρνει τη διαφορά για πρώτη φορά στο +13 (39-52), αλλά η πίεση της εξέδρας και του Γιασικεβίτσιους προς τους διαιτητές έφερε το τρίτο φάουλ του Λεσόρ και βοήθησε τη Φενέρ να κρατηθεί κοντά στο σκορ και να μειώσει στους 8 (47-55 στο 26'). Με τον Γιουρτσεβέν να παίρνει μπάλες μέσα στη ρακέτα και να τις τελειώνει ή να κερδίζει φάουλ, αλλά κι ένα καλάθι του Σλούκα σε αιφνιδιασμό από καλή άμυνα του Γκραντ το Τριφύλλι ξαναβρέθηκε στο +13 (47-60). Στο τελευταίο 1,5 λεπτό, όμως, ο εξαιρετικός στην τρίτη περίοδο Μπόλντουιν (11 πόντους σε αυτό το διάστημα, ενώ είχε 2 στο πρώτο ημίχρονο) και ο Μπιμπέροβιτς, που επέστρεψε στο παρκέ έφεραν τη Φενέρ στο -8 (54-62).

Ό,τι έχτιζε ο Παναθηναϊκός για 30 λεπτά, το γκρέμισε μέσα σε 3,5 λεπτά. Η περιφερειακή άμυνα κατέρρευσε, τα λάθη στην επίθεση έρχονταν το ένα μετά το άλλο, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι με τρίποντες βόμβες των Μπιμπέροβιτς και Χολ να τρέξουν επιμέρους 13-3 σε αυτό το διάστημα και να προσπεράσουν για πρώτη φορά (67-65) μετά το αρχικό 5-1. Η άμυνα κάπως βελτιώθηκε στο επόμενο δίλεπτο, αλλά δεν έβρισκε με τίποτα σκορ (έχασε και βολές). Ένα καλάθι κ φάουλ του Κόλσον μετά από 3 λεπτά χωρίς πόντο, έφερε τη Φενέρ στο +5 (70-65) με 3:29 να απομένουν.

Ο Μπράουν σκόραρε μετά από 6 λεπτά για τρεις για τον Παναθηναϊκό και ο Γκραντ στη συνέχεια μείωσε στον πόντο (71-70) με το ματς να μπαίνει στο τελευταίο δίλεπτο. Ο Χολ σκόραρε για τη Φενέρ, αλλά ο Σλούκας απάντησε 1:35 για το τέλος (73-72). O Γκραντ έβγαλε σπουδαία άμυνα και ο Σλούκας με τεράστιο τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με ένα λεπτό να απομένει (73-75). Η άμυνα βγήκε πάλι και ο Λεσόρ έκανε το 73-77 με 28 δευτερόλεπτα να απομένουν. Το Τριφύλλι έβγαλε μια ακόμα άμυνα, ο Λεσόρ είχε 1/2 βολές και ο Μέλι με τρίποντο μείωσε στους 2 (76-78) με 11 δεύτερα να μένουν. Ο Κέντρικ Ναν είχε 1/2 βολές , αλλά ο Λεσόρ με φόλοου έδωσε τη νίκη με 76-81.

Ο Ματίας Λεσόρ «έκλεψε» τον τίτλο από τον Κώστα Σλούκα, με το φόλοου στο τέλος, φτάνοντας τους 22 βαθμούς αξιολόγησης με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η αντίδραση του Παναθηναϊκού μετά το 14-0 και το +5 της Φενέρ, όταν το γήπεδο έμοιαζε να γέρνει. Εκεί ήταν που ο ηγέτης του, Κώστας Σλούκας «μίλησε» με τεράστιο τρίποντο που έδωσε το προβάδισμα και οδήγησε στη νίκη των πρωταθλητών Ευρώπης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-21, 35-46, 54-62, 76-81

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Μπόλντουιν 14 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάη), Μέλι 8 (2), Μέις 4, Χέιζ-Ντέιβις 3 (1/4 τρίποντα), Μπιμπέροβιτς 16 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Χολ 7 (1/4 τρίποντα), Γκούντουριτς 9, Κόλσον 11 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαριάνοβιτς (3 ριμπάουντ), Μπιρτς 4 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Μπες ΕΔΩ και βρες όλα τα video της EuroLeague!

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Μπράουν 12 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σλούκας 13 (2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Οσμάν 4 (0/3 τρίποντα), Γκραντ 9 (1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Ναν 15 (3/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη, 2 μπλοκ), Λεσόρ 14 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Ερνανγκόμεθ 2 (2 ριμπάουντ, 2 λάθη), Γιουρτσεβέν 12 (6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ)