«Ξέσπασε» στη Δανία, έκανε... σεφτέ στο EuroBasket U18 και τώρα Βέλγιο για την Εθνική Εφήβων

Χρήστος Τσάλτας 19:46 - 29.07.2024 / Ανανεώθηκε: 20:01 - 29.07.2024

Η Εθνική Εφήβων πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στο EuroBasket U18, επικρατώντας της Δανίας με 95-87 για την τρίτη αγωνιστική του ομίλου και θα βρει στο δρόμο της το Βέλγιο στη φάση των 16 του τουρνουά στο Τάμπερε.

Μετά την ήττα από την Σουηδία, στην παράταση, η νίκη στο παιχνίδι κόντρα στην Δανία ήταν μονόδρομος για την Εθνική Εφήβων, προκειμένου να αποφύγει στη φάση των 16 ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση μεταλλίου, την Γερμανία. Οι παίκτες του Ιωσήφ Νικολαϊδη ήταν σοβαροί από τα πρώτα λεπτά και δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη.

Κόντρα στους Δανούς οι διεθνείς πήραν τα ηνία από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ήταν καταιγιστικοί στο δεύτερο δεκάλεπτο (επί μέρους 12-29) και ουσιαστικά από εκείνο το σημείο καθάρισαν το παιχνίδι, φτάνοντας στην πρώτη νίκη τους στο τουρνουά με εμφατικό τρόπο. Στο δεύτερο μέρος η γαλανόλευκη διατήρησε το σοβαρό της πρόσωπο και χωρίς να δυσκολευτεί, αλλά και να επιτρέψει στους Δανούς να πλησιάσουν έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα.

Με το αποτέλεσμα αυτό η «γαλανόλευκη» θα αντιμετωπίσει το Βέλγιο, το οποίο τερμάτισε στην δεύτερη θέση στον πρώτο όμιλο με ρεκόρ 2-1, πίσω από την Γερμανία που τελείωσε με το απόλυτο στην πρώτη φάση (3-0).

Ο Παναγιώτης Παγώνης με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο παίκτης που έδωσε τον τόνο, επιθετικά στην Εθνική ομάδα σε ακόμα ένα παιχνίδι. Ο Νεοκλής Αβδάλας είχε πολύ καλή παρουσία με 15 πόντους, 7/9 σουτ και 5 κλεψίματα, ενώ 15 πόντους και 5 ασίστ πρόσθεσε ο Λευτέρης Λιοτόπουλος, με τον κόουτς Νικολαϊδη να μοιράζει το χρόνο ανάμεσα στους παίκτες του και να κρατάει άπαντες φρέσκους ενόψει του αγώνα νοκ άουτ της Τετάρτης (31/07).

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 29-54, 52-72, 87-95.

Ελλάδα (Νικολαϊδης): Βλάσσης, Πρέκας, Ροζακέας 2, Σπαρτάλης 11, Αμπόσι 4, Αβδάλας 15 (1), Κομνιανίδης, Πατρίκης 14, Αλεξάκης 10, Λιοτόπουλος 15 (3), Χαντζής 5 (1), Παγώνης 19 (2τρ., 10ρ.)