Φινάλε – μύθος για τη Φενέρ: Ο Μέλι στη λήξη (;) με τρίποντο με ταμπλό έστειλε το ματς από το -13 με τη Γιάλοβα στην παράταση (vid)

© PrtScr

Ευτυχία Οικονομίδου 20:10 - 12.10.2024 / Ανανεώθηκε: 20:22 - 12.10.2024

Ο Νικολό Μέλι είναι αυτός που πήγε να... κλέψει μέσα από τα χέρια της νεοφώτιστης Γιάλοβα τη νίκη για λογαριασμό της Φενέρμπαχτσε με «επικό» τρόπο.

Φοβερά πράγματα συμβαίνουν στην Τουρκία και στο πρωτάθλημα με τη νεοφώτιστη Γιάλοβα να υποδέχεται τη Φενέρμπαχτσε για τις ανάγκες της δεύτερης αγωνιστικής σε ένα ματς... θρίλερ.

Η γηπεδούχος ομάδα όχι μόνο ήταν ανταγωνιστική καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά μάλιστα από το δεύτερο κιόλας δεκάλεπτο κατάφερε να χτίσει διψήφια διαφορά απέναντι στην ομάδα του Σάρας Γιασικεβίτσιους (42-32) δημιουργώντας της ένα μεγάλο σοκ. Αυτό το ασφαλές προβάδισμα, που άγγιξε και τους 13 πόντους, δεν δυσκολεύτηκε να το διατηρήσει η Γιάλοβα μέχρι και την τέταρτη περίοδο, ούσα πολύ κοντά σε μία μεγάλη νίκη, όμως η Φενέρμπαχτσε και συγκεκριμένα ο Νικολό Μέλι δεν είχε πει ακόμη την τελευταία του... λέξη.

Βεζένκοφ και Φουρνιέ «λαδώνουν» την επιθετική μηχανή του Ολυμπιακού, αλλά θέλει κι άλλο... (vid)
STOIXIMAN BASKET LEAGUE

19:23 - 12.10.2024

Ο Ολυμπιακός έχει ξεκινήσει τη φετινή σεζόν με τον ίδιο τρόπο που ξεκίνησε και πέρυσι. Με τη διαφορά ότι φέτος ο Γιώργος Μπαρτζώκας έχει πολλούς άσους στο μανίκι του, οι οποίοι πρέπει να χρησιμοποιηθούν την κατάλληλη στιγμή και με τον κατάλληλο τρόπο.

O Μέλι με την ομάδα του πίσω στο σκορ στο 83-80 αστόχησε σκόπιμα στη δεύτερη βολή που εκτελούσε, ώστε να πάρει η Φενέρ το επιθετικό ριμπάουντ, ωστόσο αυτό δεν έγινε και το έκανε δικό της η Γιάλοβα. Εκεί, όμως ήταν ο Άρτουρς Ζάγκαρς που έκλεψε τη μπάλα και πάσαρε αμέσως στον Μέλι που ήταν ελεύθερος από τα 6.75 και ευστόχησε σε buzzer beater τρίποντο για να φέρει το ματς στα ίσα (83-83) και να το στείλει στο έξτρα πεντάλεπτο.