Διέλυσε τη Γαλατά στην Πόλη ο Παναθηναϊκός, με καλή άμυνα και ανεβασμένους Οσμάν και Γιουρτσεβέν

Ηλίας Λαλιώτης 21:46 - 24.09.2024 / Ανανεώθηκε: 22:40 - 24.09.2024

Ο Παναθηναϊκός AKTOR ήταν καταιγιστικός στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στην Γαλατασαράι στην Τουρκία και επικράτησε εύκολα με 85-56, έχοντας κορυφαίους τους Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, Τσεντί Οσμάν και Ομέρ Γιουρτσεβέν, αλλά και τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη κομβικό.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR παρατάχθηκε με σημαντικές απουσίες στο «Σινάν Ερντέμ», αλλά δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει εύκολα κόντρα στην υποδεέστερη Γαλατασαράι με σχεδόν 30 πόντους (56-85).

Κομβικός παράγοντας η άμυνα που έπαιξαν οι πρωταθλητές Ευρώπης στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη να έρχεται από τον πάγκο και να αλλάζει με την ενέργεια του τα δεδομένα του ματς (34-34 στο 20').

Εξαιρετική συνολικά εμφάνιση από τους Τσεντί Οσμάν (12 πόντοι) και Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (9 πόντοι), ενώ σαρωτικός στο δεύτερο ημίχρονο ήταν και ο Ομέρ Γιουρτσεβέν, έχοντας σε αυτό το διάστημα και τους 15 πόντους του, μαζεύοντας συνολικά και 12 ριμπάουντ (από 6 σε κάθε ημίχρονο). Διψήφιοι ήταν οι Τζέριαν Γκραντ (10π., 5ασ., με εξαιρετική εμφάνιση στο κακό πρώτο μέρος της ομάδας του) και Ιωάννης Παπαπέτρου (10π., 2ρ.).

Αύριο (25/9, 20:00) ο Παναθηναϊκός AKTOR θα παίξει κεκλεισμένων των θυρών (και χωρίς τηλεοπτική μετάδοση) κόντρα στην Αναντολού Εφές το τελευταίο του φιλικό παιχνίδι, πριν από την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων (αρχής γενομένης με το Σούπερ Καπ το Σαββατοκύριακο 28-29/9).

Ο Εργκίν Αταμάν παρέταξε την ομάδα του με τέσσερις σημαντικές απουσίες, καθώς εκτός από τους Σλούκα, Μπράουν, Αντετοκούνμπο που έμειναν στην Αθήνα και ο Λεσόρ έμεινε στον πάγκο για να προφυλαχθεί. Γκραντ, Ναν, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Γιούρτσεβεν ήταν η αρχική πεντάδα για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος ελέγχοντας σε απόλυτο βαθμό τα ριμπάουντ (Γιούρτσεβεν και Μήτογλου είχαν από 6 στο πρώτο μέρος) βρέθηκε να προηγείται με 6-12 στο 7', με τους Ναν, Μήτογλου και Παπαπέτρου να είναι οι κύριοι εκφραστές των επιθετικών προσπαθειών, έχοντας από 4 πόντους, έκαστος. Γκριγκόνις και Οσμάν έδωσαν με τη σειρά τους λύσεις, ερχόμενοι από τον πάγκο, για να προηγηθεί το Τριφύλλι με 12-17 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ένα έμμεσο τρίποντο του Ερνανγκόμεθ και δύο σερί μακρινά σουτ του Γκραντ έφεραν τον Παναθηναϊκό πολύ γρήγορα στο δεύτερο δεκάλεπτο στις... παρυφές της διψήφιας διαφοράς (17-28), την οποία έπιασε αμέσως μετά για πρώτη φορά με δύο βολές του Σαμοντούροφ. Με 4 σερί πόντους του Οσμάν οι πρωταθλητές Ευρώπης διατήρησαν αυτό το +11 (43-32 με 4:30 να απομένουν για το ημίχρονο). Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Εργκίν Αταμάν άρχισε να χάνει το ένα μετά το άλλο τα αμυντικά ριμπάουντ, έκανε πολλά λάθη στην επίθεση (δύο συνεχόμενα ο Γιουρτσεβέν που βρέθηκε άμεσα στον πάγκο) και η Γαλατά έτρεξε ένα σερί 7-0 σε μόλις ένα λεπτό, το οποίο επέκτεινε σε 11-0 για το 32-32 λίγο πριν το τέλος. Ο σχεδόν μόνος του στη συγκεκριμένη περίοδο Γκραντ έσπασε αυτό το σερί αλλά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο (34-34).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Αταμάν να δοκιμάζει σχήμα με τον Γκριγκόνις στο 3 και τον Παπαπέτρου στο 4, το οποίο απέδωσε, καθώς ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 12-0 για να βρει και πάλι διψήφια διαφορά (36-46 στο 25'). Η Γαλατά αντέδρασε και μείωσε στα... μισά (44-49), αλλά η είσοδος του Καλαϊτζάκη έδωσε ενέργεια σε άμυνα κι επίθεση και μαζί με ένα τρίποντο του Οσμάν έδωσαν στους πρωταθλητές Ευρώπης το μέγιστο (μέχρι εκείνο το σημείο +13 (45-58) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον εκπληκτικό Ερνανγκόμεθ και τον Γιουρτσεβέν να πετυχαίνουν και τους 10 πόντους της ομάδας τους στα πρώτα 4 λεπτά και να φτάνουν τη διαφορά από την άστοχη Γαλατασαράι στο +17 (51-68). Μετά από ένα μικρό διάστημα άστοχων επιλογών, ένα καλάθι του Καλαϊτζάκη στον αιφνιδιασμό κι ένα ακόμα τρίποντο του Οσμάν, εκτόξευσαν τον Παναθηναϊκό στο +22 (51-73), με το ματς να έχει μπει πλέον στο τελευταίο του 5λεπτο. Σε αυτό το διάστημα ο Γιουρτσεβέν έκανε επίδειξη δύναμης και έφτασε τη διαφορά στις παρυφές της 30άρας.

Δεκάλεπτα: 12-17, 34-34, 45-58, 56-85

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 6, Μωραΐτης 2, Οσμάν 12 (2), Σαμοντούροφ 2, Παπαπέτρου 10, Γκραντ 10 (2), Ναν 7, Γκριγκόνις 6(1), Ερνανγκόμεθ 9 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτογλου 6 (9 ριμπάουντ), Γιουρτσεβέν 15.