Τα χρειάστηκε αλλά... επέζησε η Γαλατά!

Γαλατά - Τουρκ

Twitter / Galatasaray Basketbol

Νίκος Καλαμπάκας 20:22 - 30.05.2023 / Ανανεώθηκε: 15:55 - 14.08.2024

Η Γαλατασαράι πάτησε γκάζι στο 2ο ημίχρονο του αγώνα της με την Τουρκ και απέφυγε τον αποκλεισμό από την ομάδα της Άγκυρας, αφού επιβλήθηκε με 86-71 και ισοφάρισε τη σειρά τους στο 1-1.

Η Τουρκ Τέλεκομ ήταν κοντά στο να κάνει το 2-0 στη σειρά με τη Γαλατασαράι, όμως στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης είδε την αντίπαλό της να δίνει σκληρή μάχη και τελικά να παίρνει τη νίκη με 86-71 και να ισοφαρίζει τη σειρά τους στο 1-1.

Σχορτσιανίτης: «Δέχτηκα ρατσισμό για το χρώμα μου, οι συμπαίκτες μου στην Εθνική αντικατέστησαν την πατρική φιγούρα» (vids)
STOIXIMAN BASKET LEAGUE

18:30 - 30.05.2023

Ο πρώην μπασκετμπολίστας, Σοφοκλής Σχορτσιανίτης, μεταξύ άλλων μίλησε για τον ρατσισμό που βίωσε, την κατάθλιψη, αλλά και τους ανθρώπους που τον στήριξαν.

Η Τουρκ ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε στο τέλος του α' δεκαλέπτου με 25-24 και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της +7 (39-46), όμως η ομάδα της Κωνσταντινούπολης στην τρίτη και την τέταρτη περίοδο έδειξε τα αντανακλαστικά της και απέφυγε τις... πρόωρες διακοπές!

Οι γηπεδούχοι με επί μέρους σκορ 30-13 στο γ' δεκάλεπτο πήραν κεφάλι στο σκορ και μάλιστα με διαφορά 10 πόντων στο 30' (69-59) και στη συνέχεια δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο τελικό 86-71.

Πλέον η σειρά θα μεταφερθεί στην Άγκυρα, εκεί όπου οι δύο αντίπαλοι θα μονομαχήσουν για τη νίκη και κατά συνέπεια την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 39-46, 69-59, 86-71