Ασταμάτητη η Βιλερμπάν, πήρε το ντέρμπι με τη Μονακό - Νίκη και για την Παρί

LDLC ASVEL / X

Νίκος Καλαμπάκας 22:09 - 06.10.2024 / Ανανεώθηκε: 22:10 - 06.10.2024

Η Βιλερμπάν επικράτησε με σκορ 88-71 της Μονακό στο μεγάλο ματς της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Γαλλίας. Νωρίτερα, η Παρί επικράτησε της Λα Ροσέλ με 84-75.

H Βιλερμπάν ήταν η μεγάλη νικήτρια του αγώνα με τη Μονακό. Οι γηπεδούχοι επιβλήθηκαν με σκορ 88-71 και έφτασαν στο 3-0 της κατάταξης, ενώ η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς έμεινε στο 1-2.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Λοβέρν που σημείωσε 20 πόντους, ενώ 15 πρόσθεσε ο Μέιλντον και 12 ο Οκόμπο. Για τους φιλοξενούμενους δεν αγωνίστηκαν οι Τζέιμ και Καλάθης.

Η Βιλερμπάν ήταν ανώτερη καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και πήρε διαφορά 5 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (21-16), την οποία διπλασίασε στο ημίχρονο (46-36).

Ο Ντιαλό προσπάθησε, όμως δεν μπόρεσε να βρει τον τρόπο να βοηθήσει την ομάδα του να επιστρέψει στο σκορ. Ο παίκτης των Μονεγάσκων σταμάτησε στους 13 πόντους και ήταν ο κορυφαίος τους.

Νίκη για την Παρί στην 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος Γαλλίας. Οι πρωτευουσιάνοι κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της Λα Ροσέλ στην έδρα τους και ανέβηκαν στο 2-1 της κατάταξης.

Οι δύο ομάδες έδωσαν πραγματική μάχη στο παρκέ, με τους παίκτες των γηπεδούχων να έχουν από το ξεκίνημα ελαφριά υπεροχή, την οποία εξαργύρωσαν με το τελικό 84 - 75. Η Παρί νίκησε τους αντιπάλους της και στα τέσσερα δεκάλεπτα του αγώνα (23-21, 23-20, 17-14, 21-20) και παρέμεινε στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Κορυφαίος των νικητών ο Ουάρντ που σημείωσε 15 πόντους, ενώ έναν λιγότερο έβαλε ο Χαϊφάι.