Με συγκάτοικο στην κορυφή η Βιλερμπάν, νίκες για Μονακό και Παρί

Νίκος Καλαμπάκας 21:58 - 20.10.2024 / Ανανεώθηκε: 21:58 - 20.10.2024

Η Μονακό επιβλήθηκε της Σολέ με σκορ 89-72 έχοντας τον Τζόρνταν Λόιντ πρώτο της σκόρερ, την ώρα που η Βιλερμπάν «έπεφτε» μέσα στην πόλη της Σαλόν έπειτα από τρεις παρατάσεις! Νίκη για την Παρί κόντρα στην Ναντέρ με 102-86.

Η Μονακό επί τρεις περιόδους ήταν... αδιόρθωτη και ένιωθε την καυτή ανάσα της Σολέ, όμως το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο και τελικά η ομάδα του Πριγκιπάτου επικράτησε με σκορ 89-72, φτάνοντας παράλληλα στην 3η φετινή της νίκη στο πρωτάθλημα.

Εντυπωσιακός ο Λόιντ στην επιστροφή του στο γαλλικό πρωτάθλημα, σημείωσε 24 πόντους, ενώ ο Τζαϊτέ που ήταν ο MVP του αγώνα πρόσθεσε άλλους 11 για τους νικητές.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στις τρεις πρώτες περιόδους, όπου διατηρούσαν μικρό προβάδισμα στο σκορ και έβαζαν δύσκολα στην ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς μέχρι το 30ο λεπτό.

Τότε ήρθε το ξέσπασμα της Μονακό που με επί μέρους σκορ 30-8 «καθάρισαν» τον αγώνα.

Δεκάλεπτα: 20-20, 37-45, 59-64, 89-72

Σπουδαίο ματς έγινε στη Σαλόν της Γαλλίας, εκεί όπου η τοπική ομάδα υποδέχθηκε τη Βιλερμπάν και επικράτησε με σκορ 109-107 έπειτα από τρεις παρατάσεις! Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ντούσαν Ρίστιτς με 23 πόντους, ενώ 18 σημείωσε ο Μόρις. Τζάκσον και Μαλεντόν με 24 και 23 πόντους ήταν οι κορυφαίοι της Βιλερμπάν, όμως δεν κατάφεραν να σπρώξουν την ομάδα τους στη νίκη!

Δεκάλεπτα: 22-25, 43-46, 61-64, 80-80 (κανονική διάρκεια), 87-87, 96-96, 109-107

Εύκολη νίκη πήρε η Παρί κόντρα στη Ναντέρ, στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 5η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος. Οι πρωτευουσιάνοι είχαν την κυριαρχία από το ξεκίνημα του αγώνα και δεν την έχασαν ποτέ, φτάνοντας με άνεση στο τελικό και πλέον συγκατοικούν στο 4-1 με τις Βιλερμπάν, Σεντ Κουεντίν και Γκραβελίν.

Οι γηπεδούχοι επιβλήθηκαν με σκορ 102-86 σε ένα χαλαρό βράδυ, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Χίφι με 18 πόντους, ενώ ο Σορτς σημείωσε έναν λιγότερο. Ακόμα τρεις παίκτες ήταν διψήφιοι για τους πρωτευουσιάνους, αφού ο Ουάρντ ολοκλήρωσε το ματς με 14, ο Μάλκολμ με 15 και ο Καβαλιέρε με 10.