Εύκολο απόγευμα για τους Λετονούς, συνέτριψαν τη Γεωργία

Νίκος Καλαμπάκας 20:57 - 02.07.2024 / Ανανεώθηκε: 20:59 - 02.07.2024

Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισίου έκανε η Λετονία, αφού επικράτησε στη Ρίγα της Γεωργίας με 83-55, μπαίνοντας με το... δεξί στο Προολυμπιακό τουρνουά που διοργανώνει.

Η Λετονία επικράτησε στη Ρίγα της Γεωργίας με σκορ 83-55 και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Προολυμπιακού που διοργανώνει στη χώρα της!

Οι Λετονοί μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και κατάφεραν να πάρουν διαφορά 6 πόντων στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, όμως η Γεωργία δεν άφησε τους παίκτες του Μπάνκι να ξεφύγουν και γρήγορα τη «μάζεψε». Στο 10' το σκορ ήταν 13-17 και η εικόνα του αγώνα μαρτυρούσε ότι θα βλέπαμε ένα δυνατό ματς.

Όμως η ομάδα της Βαλτικής δεν ήθελε να μπει σε περιπέτειες και ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή της στη 2η περίοδο, κατάφερε να γίνει απόλυτο αφεντικό. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 21 πόντους (24-45) και είχαν κάνει σημαντικό βήμα για τη νίκη.

Όσο κι αν προσπάθησαν οι Γεωργιανοί να καλύψουν τη διαφορά, δεν τα κατάφεραν. Η Λετονία ήταν απόλυτο αφεντικό και ο Μπάνκι έβλεπε την ομάδα του να μη συναντά καμία φοβερή αντίσταση. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα στο 30' να προηγείται με 17 πόντους (41-58) και να οδεύει ολοταχώς στην πρώτη της νίκη στο τουρνουά.

Όπως και τελικά συνέβη αφού στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε τίποτα προς το καλύτερο για τη Γεωργία. Αντίθετα, οι νικητές αύξησαν τη διαφορά ξανά σε επίπεδα που δεν μπορούσαν να απειληθούν, ενώ τελικά επικράτησαν με το επιβλητικό 83-55.

Πρώτος σκόρερ της Λετονίας ήταν ο Άρτουρ Στράουτιν που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 18 πόντους. Για τη Γεωργία δεν αγωνίστηκε ο Σενγκέλια και πρώτος της σκόρερ ήταν ο Μαμουκελασβίλι.

Δεκάλεπτα: 13-17, 24-45, 41-58, 55-83