Στον Καναδά το τουρνουά του Αμβούργου - «Λύγισε» στην παράταση τη Γερμανία

Καναδάς - Γερμανία

FIBA

Νίκος Καλαμπάκας 22:31 - 13.08.2023 / Ανανεώθηκε: 14:17 - 14.08.2024

Σε ένα ματς με σκορ και θέαμα ο Καναδάς επιβλήθηκε της Γερμανίας στην παράταση με σκορ 113-112 και κατέκτησε το τουρνουά που διεξήχθη στην edel-optics.de Arena του Αμβούργου.

Ο Καναδάς ήταν ο νικητής στο φιλικό με τη Γερμανία που διεξήχθη στην edel-optics.de Arena του Αμβούργου. Οι παίκτες του επιβλήθηκαν των αντιπάλων τους με 113-112, με τον Αρ Τζέι Μπάρετ να σημειώνει επτά πόντους στην τέταρτη περίοδο, ανάμεσα σε αυτούς και το καλάθι που έστειλε τον αγώνα σε παράταση.

Ο ίδιος φαίνεται ότι είχε πάρει προσωπικά την αναμέτρηση, αφού μετά από το επιθετικό του κρεσέντο στο τέταρτο δεκάλεπτο, συνέχισε στην παράταση από εκεί που σταμάτησε στην κανονική διάρκεια και προσθέτοντας έξι ακόμη πόντους στα πέντε επιπλέον λεπτά διαμόρφωσε έκλεισε τον αγώνα με 31 πόντους. Ο 23χρονος των Νιου Γιόρκ Νικς ήταν ο κορυφαίος του παρκέ, σφραγίζοντας τη νίκη με φοβερή εμφάνιση.

Ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ της Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ ήταν κοντά στον συμπαίκτη του σε απόδοση, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 25 πόντους. Ο αρχηγός της ομάδας Κέλι Ολίνκ πρόσθεσε ακόμα 21 για τη νίκη των Καναδών. Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Ζόρντι Φερνάντεςκατέκτησε την κορυφή του φιλικού τουρνουά μεταξύ τεσσάρων ομάδων που προετοιμάζονται για το Παγκόσμιο Κύπελλο FIBA 2023.

«Έλαμψε» ο Μπαλτσερόφσκι στη νίκη της Πολωνία επί της Ουγγαρίας
REST OF THE WORLD

17:16 - 13.08.2023

Η Πολωνία επικράτησε των Ούγγρων με 83-81 στον αγώνα τους για το προ Προολυμπιακό τουρνουά. Ο Μπαλτσερόφσκι που από τη νέα σεζόν θα φοράει τη φανέλα του Παναθηναϊκού, ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 22 πόντους.

Η Γερμανία που στον πάγκο της έχει τον Καναδό κόουτς, Γκόρντον Χέρμπερτ, δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα 12 πόντων που είχε. Αντίθετα υποχώρησε μετά την αποβολή του Σρέντερ. Ο 29χρονος πόιντ γκαρντ των Τορόντο Ράπτορς εγκατέλειψε τον αγώνα με 26 πόντους και οκτώ ασίστ, μέχρι να πάρει ένα πέμπτο φάουλ με έξι λεπτά να απομένουν για το τέταρτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 45-49, 78-87, 101-101, 113-112παρ.