Η Μακάμπι ξεπέρασε το εμπόδιο της Άλμπα με σούπερ Μπάλντγουιν

Twitter / Alba Berlin

Sportal newsroom 23:02 - 19.01.2023 / Ανανεώθηκε: 10:31 - 20.08.2024

Εύκολη νίκη πήρε η Μακάμπι επί της Άλμπα στο Ισραήλ, με τον Μπάλνγουιν να είναι πρωταγωνιστής του αγώνα. Η ομάδα του Τελ Αβίβ επικράτησε με σκορ 87-74 , με τον ίδιο να σημειώνει 33 πόντους.

Ο Ουέιντ Μπάλντγουιν ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης Μακάμπι - Άλμπα για την 20η αγωνιστική της Euroleague. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με σκορ 87-74 με τον Αμερικάνο να κάνει εξαιρετική εμφάνιση σημειώνοντας πόντους. Με τη νίκη της αυτή η Μακάμπι βλέπει ξανά οκτάδα, αφού ανέβηκαν στο 11-9.

Η ομάδα του Όντεν Κάτας είχε πάρει προβάδισμα από το ξεκίνημα και δεν απειλήθηκε από τους ουραγούς της βαθμολογίας. Ο Κόλσον συμπλήρωσε 11 πόντους για τους νικητές, ενώ για την Άλμπα οι Πρόξιντα και Σμιθ είχαν από 12 πόντους.  Μοναδικό κακό νέο για την ομάδα του Ισραήλ η αποχώρηση του Μπράουν από το γήπεδο, μετά από 4.28'' στο παρκέ. Ο γκαρντ της Μακάμπι έφυγε με πρόβλημα στον αστράγαλο και πήγε στα αποδυτήρια.

Η Μακάμπι ήθελε να καθαρίσει το παιχνίδι από νωρίς και το κατάφερε. Ο Μπάλντγουιν οργάνωνε εξαιρετικά, η Άλμπα αδυνατούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό κι έτσι οι γηπεδούχοι πήγαν στο δεκάλεπτο έχοντας διαφορά 15 πόντων (25-10).

Ένα τρίποντο του Χίλιαρντ πήγε το σκορ στο 28-10 και τότε η Άλμπα «ξύπνησε» και με 8 σερί πόντους του Σμιθ μείωσε στοιυς 10. Οι Γερμανοί είχαν ισορροπήσει το παιχνίδι, όμως τους έλειπε το ξέσπασμα που θα τους έφερνε σε απόσταση βολής από τη Μακάμπι, που είχε σταθερό προβάδισμα 10-12 πόντων, μέχρι το 38-28 του ημιχρόνου.

Ο Ντουέιν Μπάλντγουιν συνέχισε να κάνει όργια στο παρκέ και στο 26' είχε φτάσει τους 23 πόντους, οδηγώντας με ασφάλεια την ομάδα του προς τη νίκη. Ο Αμερικάνος ήταν όλα τα λεφτά και με δικούς του πόντους η Μακάμπι κατάφερνε να συντηρεί το προβάδισμά της. Η Άλμπα δεν έδειχνε ικανή να αγχώσει τους γηπεδούχους, όμως δεν τους άφηνε να εκτοξεύσουν και τη διαφορά τους. Το 63-50 του 30' έδινε σαφές πρβάδισμα στους γηπεδούχους που είχαν ακόμα δέκα λεπτά μπροστά τους ώστε να φτάσουν στην 11η νίκη τους.

Η τελευταία περίοδος πάντως ήταν πιο αγχωτική για τους παίκτες του Κάτας. Η Άλμπα στο πρώτο πεντάλεπτο είχε «ροκανίσει» τη διαφορά στους επτά πόντους (67-60) και η Μακάμπι έμοιαζε να παρουσιάζει τη φετινή της αστάθεια. Όμως ο Μπάλντγουιν συνέχισε το ρεσιτάλ του και τελικά δεν άφησε την ομάδα του να μπει σε περιπέτειες, αφού στο τέλος το ταμπλό έγραψε 87-74, με τον ίδιο να συγκεντρώνει 35 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

MVP: Ουέιντ Μπάλντγουιν

Ο Αμερικάνος γκαρντ της Μακάμπι τα έκανε όλα στο παρκέ και ήταν ο κύριος λόγος που η ομάδα του έφυγε νικήτρια. Σημείωσε 33 πόντους, μοίρασε 6 ασίστ και μάζεψε 35 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, σε μια βραδιά που θα τη θυμάται καιρό.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 38-28, 63-50, 87-74.
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Κάτας): Μπράουν, Μπάλντγουιν 33(5/6β., 8/13διπ., 4/8τρ., 6 ασίστ), Μάρτιν 8(1), Μένκο 8(2), Σόκριν 3(1), ΝτιΜπαρτολομέο 5(1), Χίλιαρντ 9(3), Κοέν 2, Χόλινγκς, Νίμπο 2, Ζιφ 6, Κόλσον 11(1).
Άλμπα Βερολίνου (Γκονθάλεθ): Λο 4, Πρότσιντα 12(2/9τρ.), Σμιθ 12(2), Ντε Λόου 4, Βέτσελ 2, Σνάιντερ 9(3), Ολίντε 9(1), Κουμάντζι 6, Τίμαν, Σίμκα 4, Λάμερς 4(1), Ζούσμαν 8(2).