Η Μπάγερν σόκαρε την Εφές στην Πόλη

Twitter / Efes

Sportal newsroom 21:14 - 20.01.2023 / Ανανεώθηκε: 10:30 - 20.08.2024

Σπουδαία νίκη με σκορ 89-81 πήρε η Μπάγερν Μονάχου στην έδρα της πρωταθλήτρια Ευρώπης, Εφές. Οι Βαυαροί άφησαν την Εφές στο 10-10, την ώρα που αυτοί ανέβηκαν στο 8-12. Φοβερή εμφάνιση από τον Χάντερ που έβαλε 18 πόντους.

Η Μπάγερν Μονάχου έκανε τη νίκη της αγωνιστικής στην Euroleague, Καθώς πέρασε από την έδρα της Εφές χωρίς απώλειες. Οι πρωταθλητές Ευρώπης ηττήθηκαν με 81-89 και έμειναν στο 10-10, κάτω από την πρώτη οκτάδα που οδηγεί στα play offs.

Εξαιρετικό ματς από τους φιλοξενούμενους στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν και επέστρεψαν από το -5, παίρνοντας τελικά τη νίκη με διαφορά 8 πόντων. Ο Χάντερ με 18 πόντους και ο Ρούμπιτ με 14, ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Οι δύο αντίπαλοι ξεκίνησαν την αναμέτρηση βαδίζοντας χέρι - χέρι στο σκορ. Η Εφές δεν έδειχνε διάθεση να ανοίξει απότομα το γκάζι, την ώρα που ο Ρούμπιτ κρατούσε την Μπάγερν στο σκορ. Η πρώτη περίοδος βρήκε τους Βαυαρούς μπροστά στο σκορ (21-24), με τους παίκτες του Τρινικιέρι να εμφανίζουν ένα νταγωνιστικό πρόσωπο.

Ο Μπράιαντ ανέλαβε τον ρόλο του «εκτελεστή», την ώρα που Λάρκιν είχε σιγήσει. Η Εφές πήρε το πάνω χέρι στη β' περίοδο και έδειχνε διάθεση να «καθαρίσει» τον αγώνα, όμως οι Χάντερ και Μπαπ πήραν τη σκυτάλη από τον Ρούμπιτ και κατάφερναν να κρατάνε την Μπάγερν κοντά στους πρωταθλητές Ευρώπης. Οι δύο ομάδες πήγαν με το ρευστό 40-36 στα αποδυτήρια και οι Τούρκοι έδειχναν να μην μπορούν να νιώσουν άνετα στο παιχνίδι.

Λάρκιν, Πλάις, Σίνγκλετον και Μίτσιτς ξεκίνησαν να δίνουν πόντους στην ομάδα του Αταμάν, ο Εμπαγιέ έδωσε το απαιτούμενο «boost» κι έτσι η Εφές βρέθηκε στην γ' περίοδο να προηγείται με 16 πόντους (57-41), όμως η Μπάγερν επανήλθε στο τέλος με καλάθια των Γιάραμαζ και Γκίλσπι και έκλεισε την γ' περίοδο στο -5 (64-59).

Η τελευταία περίοδος ήταν δραματική για τους παίκτες του Αταμάν. Η Μπάγερν έπαιξε πολύ καλή άμυνα, κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια και τελικά κατάφερε να κάνει ολική ανατροπή. Μίτσιτς και Λάρκιν ήταν εκτός κλίματος, με αποτέλεσμα η Εφές να γνωρίσει την 10η ήττα της στη φετινή διοργάνωση και την Μπάγερν να διπλασιάζει τις νίκες της επί των Τούρκων στη σεζόν.

MVP: Οθέλο Χάντερ

Ο σέντερ της Μπάγερν ήταν απολαυστικός. Επικράτησε των αντιπάλων τους μέσα στις ρακέτες, έδωσε πολύτιμους πόντους στην ομάδα του και έφερνε σιγουριά τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά.

Δεκάλεπτα: 21-24, 40-36, 64-59, 81-89.

Αναντόλου Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 8, Μπομπουά 8 (2) , Σίνγκλετον 6 , Μπράιαντ 13 (5 ριμπάουντ) , Κλάιμπερν 4 , Πλάις 11, Μίτσιτς 15 , Εμπαγιέ 8 (2) , Ζίζιτς 6, Ντάνστον 2

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Γουάιλερ - Μπαμπ 7 , Γουόλντεν 4, Γουίνστον 14 , Γκιφάι 11 (3) , Χάντερ 18 (3/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο), Βίμπεργκ, Μπόνγκα , Γιάραμαζ 10, Χάρις 2 , Ρούμπιτ 14 (2/2 τρίποντα, 3 λάθη) , Γκιλέσπι 5 (6 ριμπάουντ)