Ήττα του Ολυμπιακού στην Ιταλία από τη Βίρτους

olympiacossfp

Sportal newsroom 23:54 - 01.02.2023 / Ανανεώθηκε: 10:13 - 20.08.2024

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στη Μπολόνια απέναντι στη Βίρτους από την οποία ηττήθηκε με σκορ 92-69 για τη 12η αγωνιστική της Euroleague Women.

Μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό για το πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών, ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στη Μπολόνια και είδε τη Βίρτους να κερδίζει με σκορ 92-69  για την EuroLeague Women.

Οι παίκτριες του Νίκλα είχαν δύσκολο έργο κόντρα στην ισχυρή ιταλική ομάδα, όμως παρότι ήταν κοντά στο σκορ (53-47, 55-49, 58-52) στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν τα κατάφεραν και ηττήθηκαν στην Μπολόνια, στο ματς της 12ης αγωνιστικής.

Σταμολάμπρου, Γκούσταφσον και Νικολοπούλου, με 18, 17 και 16 πόντους, αντίστοιχα ήταν οι κορυφαίες για την ομάδα του Πειραιά.

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 9-4, όμως μείωσε σε 9-6, με καλάθι της Γκούσταφσον (7:01). Η Βίρτους Μπολόνια έφτασε στο +13 (26-13), όμως με τρίποντο σε «νεκρό» χρόνο (0:00), η Νικολοπούλου μείωσε σε 26-16 για τις νταμπλούχες Ελλάδας, σκορ πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχες ωστόσο ήταν ανώτερες και έφτασαν με σχετική ευκολία στο 49-38 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «ερυθρόλευκες» πλησίασαν σε 53-47, με τρίποντο της Σταμολάμπρου,όμως το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε την ιταλική ομάδα μπροστά στο σκορ με 67-55. Οι Ιταλίδες έφτασαν στο +20 (77-57), η Σουκ μείωσε σε 77-61 (5:05), όμως το σκορ «άνοιξε», με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται πίσω με 92-66. Το τελικό 92-69 διαμόρφωσε η Νικολοπούλου, με τρίποντο στη λήξη (0:00).

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 49-38, 67-55, 92-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Νικολοπούλου 16(4), Σουκ 9(1), Σταμολάμπρου 18(3), Σύρρα, Βαμβακά, Αγιούσο 4, Δίελα, Γκούσταφσον 17, Σκόριτς 2, Σπυριδοπούλου 3(1), Σταμάτη