Η Εθνική Νεανίδων διέλυσε τη Βουλγαρία και ανέβηκε στην Α' Κατηγορία!

Aχιλλέας Μαυροδόντης 20:09 - 11.08.2024 / Ανανεώθηκε: 20:13 - 11.08.2024

Η Εθνική Νεανίδων έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στη Βουλγαρία και επικράτησε στον μικρό τελικό με το επιβλητικό 70-51, κατακτώντας έτσι την τρίτη θέση στο Ευρωμπάσκετ Β' Κατηγορίας και ανεβαίνοντας στην Α'!

Η Εθνική Νεανίδων κατέκτησε την άνοδο στην Α’ κατηγορία!

Η ελληνική ομάδα διέλυσε τη Βουλγαρία με 70-51 στον μικρό τελικό και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωμπάσκετ Κ18 Β' Κατηγορίας στη Ρουμανία, αποτέλεσμα που της χαρίζει την άνοδο.

Από την αρχή η Εθνική Νεανίδων είχε τον πρώτο λόγο, με τη Βουλγαρία να προσπαθεί, αλλά να μην καταφέρνει να κοντράρει το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Αριστέα Παρασκευοπούλου

Κάπως έτσι, τα κορίτσια της Βασιλείας Γκουζίνη κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο, ενώ εξασφάλισαν και την άνοδο της Ελλάδας στην Α' Κατηγορία, την οποία πήραν οι τρεις πρώτες ομάδες του τουρνουά.

Η Αριστέα Παρασκευοπούλου ήταν η κορυφαία της Εθνικής μας (20 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), με την Βασιλική Χωλοπούλου να ακολουθεί (18 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), ενώ διψήφια ήταν και η Φωτεινή Σύρπα (10 πόντοι).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-21, 30-35, 38-54, 51-70

ΕΛΛΑΔΑ (Γκουζίνη): Στολίγκα 4, Παρασκευοπούλου 20 (9/15 δίποντα, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Χατήρα 8, Φελούρη 3, Σιουμουρέκη 4, Ζιάκα 3 (0/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα) , Καλογήρου, Λιανουδή , Χωλοπούλου 18 (3/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σύρπα 10 (6 ριμπάουντ)

14:56 - 30.07.2024

📲 Το νέο mobile app του Sportal είναι εδώ!

To νέο app του Sportal είναι εδώ! Με όλα τα τελευταία νέα, πλήρες ρεπορτάζ, αναλύσεις και αφιερώματα για τα σημαντικά αθλητικά γεγονότα. Video highlights, αθλητικές εκπομπές, Live Blogs, στατιστικά και βαθμολογίες για όλους τους αγώνες. Όλα αυτά από την κορυφαία ομάδα του Sportal.gr. Κατέβασε την εφαρμογή στο κινητό σου για να έχεις όλη την αθλητική δράση στα χέρια σου 🤳🏻!

«Βασιλιάς» σε όλα του: MVP του Ολυμπιακού Τουρνουά ο ΛεΜπρόν Τζέιμς, στην δεύτερη καλύτερη πεντάδα ο Γιάννης

Η Team USA έφτασε στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να αναδεικνύεται MVP, την ώρα που ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πήρε θέση στην δεύτερη κορυφαία πεντάδα του τουρνουά.