Η Ισπανία διέλυσε τον Λίβανο στη Βαλένθια

Νίκος Καλαμπάκας 23:16 - 02.07.2024 / Ανανεώθηκε: 23:23 - 02.07.2024

Με κατοστάρα μπήκε η Ισπανία στο Προολυμπιακό τουρνουά της Βαλένθια, αφού επικράτησε με σκορ 104-59 του Λιβάνου.

Επίδειξη δύναμης έκανε η Ισπανία στην πρεμιέρα της στο Προολυμπιακό τουρνουά που διοργανώνεται στη Βαλένθια.

Οι παίκτες του Σέρχιο Σκαριόλο επικράτησαν του Λίβανου με σκορ 104-59 και έδειξαν έτοιμοι να πάρουν ένα εισιτήριο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισίου.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Αλντάμα με 17 πόντους, 15 πρόσθεσε ο Γκαρούμπα, ενώ στους 14 σταμάτησε ο Παραντίγια.

Να σημειωθεί ότι ο Χουάντσο Ερνάνγκομεθ αγωνίστηκε μόνο στο πρώτο ημίχρονο, αφού στη συνέχεια και μετά την ανάπαυλα βγήκε από τα αποδυτήρια κουτσαίνοντας.

Οι Ισπανοί βρήκαν αντίσταση μόνο στην πρώτη περίοδο, στο κλείσιμο της οποίας προηγήθηκαν με 6 πόντους διαφορά. Στη συνέχεια οι διοργανωτές άνοιξαν το γκάζι και άφησαν πίσω τους αντιπάλους τους, οι οποίοι δεν είχαν την ποιότητα να κυνηγήσουν το ματς. Το ημίχρονο βρήκε τους Ισπανούς στο +20 (31-51), ενώ όσο το ρολόι κυλούσε, τόσο η διαφορά μεγάλωνε.

Στο 30' το ταμπλό έδειχνε 44-78, ενώ στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Λιβάνου απλά αποδέχτηκαν τη μοίρα τους, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με σκορ 59-104.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιουσέφ Καγιάτ ο οποίος σημείωσε 20 πόντους, ενώ ο Ντάργουιτς συμπλήρωσε 13, όπως και ο Σπέλμαν, ο οποίος σημείωσε το καλάθι του αγώνα, αφού έβαλε ένα απίθανο buzzer beater.

Δεκάλεπτα: 18-24, 31-51, 41-78, 59-104.