Η Μπουρζ «πάτησε» τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ

Νίκος Καλαμπάκας 19:56 - 17.10.2024 / Ανανεώθηκε: 20:16 - 17.10.2024

Τη δεύτερή του ήττα σε ισάριθμους αγώνες στην Euroleague Women γνώρισε ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκες είδαν την Μπουρζ να περνάει με το επιβλητικό 88-53 από το ΣΕΦ και έμειναν στο 2-0 της κατάταξης του ομίλου τους στη διοργάνωση.

Το σκληρό της πρόσωπο έδειξε ξανά η Euroleague Women στον Ολυμπιακό. Οι ερυθρόλευκες γνώρισαν βαριά εντός έδρας ήττα από την Μπουρζ με σκορ 53-88,σε ένα ματς που όσο ο χρόνος περνούσε, τόσο οι φιλοξενούμενες αύξαναν τη διαφορά.

Ο Ολυμπιακός είχε τη θέληση να μπει δυνατά στον αγώνα και να διεκδικήσει τη νίκη, όμως η Μπουρζ δεν έδωσε δικαιώματα...

Η 1η περίοδος έληξε με διαφορά 10 πόντων υπέρ των φιλοξενούμενων, που μπορεί να μην ήταν απαγορευτική για όνειρα, αλλά ικανή - όπως φάνηκε στη συνέχεια- να ρίξει την ψυχολογία των γηπεδούχων.

Η Μπουρζ ανέβασε αισθητά την απόδοσή της στη 2η περίοδο, οι ερυθρόλευκες δεν ανταποκρίθηκαν και έτσι στο ημίχρονο το ταμπλό του ΣΕΦ έγραφε 25-45 και ο αγώνας έδειχνε να έχει στραβώσει για τα καλά.

Στην 3η περίοδο τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα, αφού η Μπουρζ δεν άφηνε το πόδι από το γκάζι, την ώρα που τα... φρένα του Ολυμπιακού έκαναν υπερωρίες! Το 40-71 του 30ου λεπτού είχε ήδη κρίνει τον νικητή και η 4η περίοδος ήταν διαδικαστική με το σκορ να σταματά στο 53-88 και τις παίκτριες του Θάνου Νίκλα να γνωρίζουν τη 2η τους ήττα σε ισάριθμους αγώνες.

Δεκάλεπτα: 15-25, 25-45, 40-71, 53-88

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Χέμπε 14 (7ρ.), Ράτζα 4, Πηλακούτα, Σπυριδοπούλου 3, Σύρρα, Καρλάφτη, Λάμπερτ 15 (1τρ., 3ασ.), Δίελα, Χριστινάκη 5, Κολλάτου 5 (1), Τόμπιν 7 (6ρ.).

ΜΠΟΥΡΖ (Λαφάργκ): Οκόνκβο 20 (3), Γκριν 9 (2), Φιλίπ 8, Αστιέρ 10 (11ασ.), Γκουάπο, Ντιαμπί 15 (12ρ.), Σπανού 7 (1), Πιτάρς-Γκρανέλ 5, Μπουρζουά, Ντουσέ 14 (2).