Η Ρεάλ υπέταξε τη Μπιλμπάο και περιμένει τον Ολυμπιακό

Ρεάλ Μαδρίτης - Μπάγερν

Photo by Aitor Arrizabalaga/Euroleague Basketball via Getty Images

Νίκος Καλαμπάκας 21:47 - 21.01.2024 / Ανανεώθηκε: 10:27 - 14.08.2024

Λίγες μέρες μετά την ήττα της από τη Μονακό και πριν υποδεχθεί τον Ολυμπιακό για την Euroleague, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Μπιλμπάο εντός έδρας με 95-80.

Επιστροφή στις νίκες είχε το μενού της 19ης αγωνιστικής της ACB για τη Ρεάλ Μαδρίτης, αφού λίγα 24ωρα μετά την ήττα της στο Μονακό, η «βασίλισσα» επιβλήθηκε εντός έδρας της Μπιλμπάο με 95-80 και πήρε ξανά διαφορά δύο νικών στην κατάταξη από τη Μάλαγα.

Ο Γιαμπουσέλε ήταν ο παίκτης που έσπρωξε τους γηπεδούχους στη νίκη, αφού σημείωσε 16 πόντους, ενώ ο Μούσα έβαλε έναν λιγότερο. Η Ρεάλ από το πρώτο δεκάλεπτο είχε την κυριαρχία και ήταν αυτή που έβαζε τους κανόνες του παιχνιδιού, με τους Βάσκους να μην μπορούν να ακολουθήσουν.

Οι παίκτες του Ματέο είχαν πάρει διαφορά 8 πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο και τη συντηρούσαν μέχρι την 3η περίοδο, όταν και άνοιξαν το γκάζι καθαρίζοντας τον αγώνα.

Η Μπιλμπάο είχε αρκεστεί στον ρόλο του κομπάρσου και δεν κατάφερε να αποτρέψει το μοιραίο, δίνοντας την ευκαιρία στους πρωταθλητές Ευρώπης να χαμογελάσουν μετά τις ήττες από Μούρθια και Μονακό.

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 48-38, 76-52, 95-80

Πλέον, η Ρεάλ στρέφει το βλέμμα στον Ολυμπιακό, τον οποίο υποδέχεται την Πέμπτη 25/1 για την 23η αγωνιστική της Euroleague.