Η Βιλερμπάν ξέσπασε πάνω στην Λε Πορτέλ ενόψει... διαβολοβδομάδας

Νάντο Ντε Κολό / © LDLC ASVEL/X

Απόστολος Μαυράκης 18:02 - 13.10.2024 / Ανανεώθηκε: 19:24 - 13.10.2024

Η Βιλερμπάν υποδέχθηκε την Λε Πορτέλ για την 4η αγωνιστική του Γαλλικού Πρωταθλήματος, καταφέρνοντας να επικρατήσει με το 88-67, χωρίς να αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα. Οι Γάλλοι πλέον είναι έτοιμοι για την πρώτη διπλή αγωνιστική της Euroleague, που θα κοντράρουν τις Άλμπα και Μπασκόνια.

Ερχόμενη με φόρα από την πρώτη της νίκη στην Euroleague κόντρα στην Βίρτους Μπολόνια την Τετάρτη 10/10 με 87-85, η Βιλερμπάν υποδέχθηκε για την 4η αγωνιστική του Γαλλικού Πρωταθλήματος της Λε Πορτέλ. Η ομάδα του Νάντο Ντε Κολό δεν αντιμετώπισε πολλά προβλήματα και με ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο (επιμέρους 29-12) κατάφερε να πάρει τη νίκη με το 88-67, ενόψει μάλιστα της επικείμενης διαβολοβδομάδας της Euroleague.

Η Βιλερμπάν φάνηκε να ξεκινά καλύτερα το ματς παίρνοντας ένα ισχνό κεφάλι των 7 πόντων (11-4) στα 4 πρώτα λεπτά, με τον πρώην «ερυθρόλευκο» Ταρίκ Μπλακ να ξεχωρίζει έχοντας 6 πόντους. Η Λε Πορτέλ παρόλα αυτά δεν άφησε τους γηπεδούχος να χτίσουν πάνω σε αυτό το προβάδισμα και μείωσαν ακόμα και στον πόντο (19-18), με την Βιλερμπάν να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με το 24-18.

Κατά την δεύτερη περίοδο επικρατούσε πάνω-κάτω το ίδιο σκηνικό, με την Βιλερμπάν να προσπαθεί να ξεφύγει αλλά την Λε Πορτέλ με πρωτοστάτη τον Ντιγκέ Ντιαβαρά των 9 πόντων στο πρώτο ημίχρονο να την κυνηγά στο σκορ και να μειώνει στο 34-33 στο 5λεπτο. Έκτοτε η Βιλερμπάν με κορυφαίο τον Ζόφρι Λοβέρν των 14 πόντων στο ημίχρονο κατάφερε να αναπτύξει ξανά μια μίνι διαφορά, κλείνοντας το πρώτο μέρος με το 46-40.

Στην επιστροφή των δυο ομάδων στο παρκέ, η Βιλερμπάν φάνηκε να μπαίνει πιο σοβαρή και αποφασισμένη για τη νίκη, φτάνοντας της υπέρ της διαφορά ακόμα και στους 19 πόντους (69-50) 1,30 λεπτό πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Η Λε Πορτέλ κατάφερε να σκοράρει μόλις 12 πόντους έναντι 29 ολόκληρων της Βιλερμπάν, η οποία έκλεισε την περίοδο με την διαφορά στα μέγιστα επίπεδά της (23 πόντοι) και το 75-52.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Λε Πορτέλ κατέβαλλε τίμιες προσπάθειες για να γυρίσει την εις βάρος της διαφορά, παρόλα αυτά το καλό προβάδισμα που είχε ως «καβάτζα» η Βιλερμπάν δεν άφησε πολλά περιθώρια στην αντίπαλό της να την πλησιάσει και κάπως έτσι το παιχνίδι έληξε με το 88-67.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Τέο Μάλεντον των 15 πόντων, των 7 ριμπάουντ και των 4 ασίστ, ενώ επίσης ξεχώρισαν οι Σκόφιλντ και Λοβέρν των 16 και 14 πόντων αντίστοιχα. Από την μεριά της Λε Πορτέλ κορυφαίος ήταν ο Ντιαβαρά με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Ο Ντε Κολό έσπασε το φράγμα των 4.500 πόντων στην Euroleague και ακολουθεί τα χνάρια του Μάικ Τζέιμς (vid)
EUROLEAGUE

16:10 - 11.10.2024

Στα 37 του χρόνια παραμένει ενεργός και αποτελεσματικός. Ο Νάντο Ντε Κολό έβαλε 16 πόντους στη σπουδαία νίκη της Βιλερμπάν επί της Βίρτους Μπολόνια και έφθασε τους 4.502 στην καριέρα του. Και συνεχίζει...

Τα επόμενα 2 ματς τη Βιλερμπάν θα είναι για την 3η και την 4η αγωνιστική της Euroleague, με το πρώτο να διεξάγεται την Τρίτη 15/10 και ώρα 20:30 στο Βερολίνο κόντρα στην Αλμπα, ενώ τρεις μέρες αργότερα (Παρασκευή 18/10, 21:30) οι Γάλλοι θα υποδεχθούν την Μπασκόνια του Πάμπλο Λάσο.

Μπες ΕΔΩ και βρες όλα τα video της EuroLeague!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 46-40, 75-52, 88-67.