«Χαρακίρι» για την Εθνική Παίδων που θα παλέψει για το χάλκινο μετάλλιο

Χρήστος Τσάλτας 20:40 - 16.08.2024 / Ανανεώθηκε: 21:08 - 16.08.2024

Η Εθνική Παίδων είχε τον έλεγχο για 35 λεπτά κόντρα στην Ισπανία, όμως οι Ίβηρες με ξέσπασμα διαρκείας στα τελευταία λεπτά γύρισαν το παιχνίδι και έφτασαν στη νίκη (77-71). Για το χάλκινο μετάλλιο θα παλέψει η ομάδα του Γιάννη Καλαμπόκη.

Για 35 λεπτά η Εθνική Παίδων κρατούσε στα χέρια της το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του EuroBasket U16 στο Ηράκλειο Κρήτης. Η ομάδα του Γιάννη Καλαμπόκη είχε τον έλεγχο του αγώνα, ενώ στα μέσα της τέταρτης περιόδου βρέθηκε ακόμα και στο +11 (56-67), με τους διεθνείς να δείχνουν ικανοί να φτάσουν σε μια μεγάλη νίκη-πρόκριση.

Από εκείνο το σημείο όμως τα πάντα άλλαξαν. Οι Ίβηρες ανέβασαν την απόδοσή τους στην άμυνα και με μεγάλα σουτ από Βιγκέρ και Φερνάντεθ και σε συνδυασμό με το μπλακ άουτ που έπαθε η «γαλανόλευκη» από το 35' έως το 39', τα πάντα άλλαξαν. Στο διάστημα αυτό οι Ισπανοί έτρεξαν επί μέρους 20-0 και το 56-67 έγινε 76-67, καθορίζοντας την έκβαση του αγώνα.

Πότε είναι ο μικρός τελικός της Εθνικής Παίδων
ΜΠΑΣΚΕΤ

20:41 - 16.08.2024

Η Ελλάδα αποκλείστηκε από τον τελικό του Ευρωμπάσκετ Παίδων, αφού δεν κατάφερε να επικρατήσει της Ισπανίας στον ημιτελικό. Οι Ίβηρες επιβλήθηκαν με σκορ 77-71 και πλέον η ομάδα του Καλαμπόκη θα διεκδικήσει την τρίτη θέση της διοργάνωσης και το 8ο μετάλλιο της χώρας σε αυτό το επίπεδο.

Η Εθνική δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, με την πρόκριση στον μεγάλο τελικό να κάνει φτερά και την Ισπανία να παίρνει το εισιτήριο για το παιχνίδι του χρυσού μεταλλίου. Στον αντίποδα, η γαλανόλευκη θα παλέψει για το χάλκινο μετάλλιο στον μικρό τελικό του τουρνουά, κόντρα στον ηττημένο του ζευγαριού Σερβία-Γαλλία που θα διεξαχθεί στις 21:00.

Οι διεθνείς ήταν άστοχοι από την περιφέρεια (5/18 τρίποντα) και είχαν για πρώτο σκόρερ τον Ηλία Χαϊδεμένο με 16 πόντους και 4/9 σουτ, με τον Αθανάσιο Ασημένιο να προσθέτει 13 πόντους με 6/8 σουτ, ενώ ο Χρυσόστομος Χατζηλάμπρου πρόσθεσε 11 πόντους με 5/14 σουτ. Από πλευράς Ισπανίας ο Χαβιέ Βιγκέρ μέτρησε 20 πόντους και 4 ριμπάουντ, με τον Μάρκος Ζουρίτα να έχει 17 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Ζεράρ Φερνάντεθ μέτρησε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 40-40, 51-56, 77-71

Ισπανία (Σεράνο): Μαρίνα 3, Σάντσεθ 6 (1), Καράσκο, Γκράου, Βιγκέρ 20 (3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μερεμπασβίλι 3 (6 ριμπάουντ), Φερέρας 2, Ζουρίτα 17 (7 ριμπάουντ), Φερνάντες 12 (1), Ροντρίγκεθ 7 (7 ριμπάουντ), Μπερμπέχο, Ντιαλό 7.

Ελλάδα (Καλαμπόκης): Τσώνης 6, Βενετίδης, Χαϊδεμένος 16, Παπανικολάου, Χατζηλάμπρου 11 (1), Σκληρός 6, Χαρτώνας 6 (2), Μπαρμπαγιάννης 6 (1), Ασημένιος 13 (1), Σταμούλος 4, Παγουλάτος