Πρεμιέρα με περίπατο για την Εθνική Παίδων στο EuroBasket U16

Χρήστος Τσάλτας 20:22 - 09.08.2024 / Ανανεώθηκε: 20:34 - 09.08.2024

Με το δεξί μπήκε στο EuroBasket U16 της Κρήτης η Εθνική Παίδων, που δεν συνάντησε καμία δυσκολία κόντρα στο Ισραήλ, επικρατώντας με 78-59.

Η πρεμιέρα της Εθνικής Παίδων στο EuroBasket U16 της Κρήτης ήταν η καλύτερη δυνατή. Η ομάδα του Γιάννη Καλαμπόκη αντιμετώπισε το Ισραήλ και στόχευε μόνο στη νίκη, για να βάλει βάσεις για ένα καλό πλασάρισμα στον όμιλο, ενόψει των νοκ άουτ που έρχονται.

Η «γαλανόλευκη» ήταν σοβαρή από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και έφτασε εύκολα στη νίκη, δείχνοντας με την εμφάνισή της σε όλη τη διάρκεια του 40λεπτου τις διαθέσεις της ενόψει συνέχειας. Είναι χαρακτηριστικό πως οι διεθνείς έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα της τάξεως των 21 πόντων (23-44), κάτι που επί της ουσίας καθόρισε και την έκβαση της αναμέτρησης.

Το Ισραήλ δεν μπόρεσε να πλησιάσει σε κανένα σημείο του αγώνα, με την Εθνική να δείχνει πολυφωνία και καλές επιλογές στην επίθεση, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα στην πρεμιέρα της στο τουρνουά.

Για την ομάδα του Γιάννη Καλαμπόκη πολλοί παίκτες είχαν καλό ρυθμό και έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης. Ο Χαϊδεμένος ήταν ο πρώτος σκόρερ με 19 πόντους, με τον Χατζηλάμπρου να προσθέτει 16 πόντους, ενώ 14 πόντους και 11 ριμπάουντ μέτρησε ο Ασημένιος, ενώ 13 πόντους και 8 ριμπάουντ είχε ο Αλέξανδρος Σκληρός.

Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική ομάδα θα είναι η Κροατία (10/08, 18:30) για την δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 23-44, 39-54. 59-78.

Ελλάδα (Καλαμπόκης): Τσώνης 2, Βενετίδης 5 (1), Χαϊδεμένος 16 91), Παπανικολάου, Χατζηλάμπρου 16 (3), Σκληρός 13, Χαρτώνας, Θωμάκος, Μπαρμπαγιάννης, Ασημένιος 14 (11ρ.), Σταμούλος 2, Παγουλάτος 10 (1)