Πρεμιέρα με βαριά ήττα για την Εθνική Κορασίδων

Sportal newsroom 23:32 - 16.08.2024 / Ανανεώθηκε: 23:35 - 16.08.2024

Η Εθνική Κορασίδων δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα της στο EuroBasket U16 Women, καθώς γνώρισε βαριά ήττα από το Ισραήλ με 63-38.

Την ήττα από το Ισραήλ γνώρισε η Εθνική Κορασίδων με 63-38 στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U16 που διεξάγεται στο Μίσκολτς της Ουγγαρίας. Αύριο η Ελλάδα αντιμετωπίζει τη Γαλλία (16.30) για τη 2η αγωνιστική του Β΄ Ομίλου, η οποία νωρίτερα επικράτησε της Ουγγαρίας με 71-40.

Η προσπάθεια της Εθνική να ελέγξει το παιχνίδι είχε αποτέλεσμα στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα όταν και προηγήθηκε με 3-2, ωστόσο από εκείνο το χρονικό διάστημα και μετά το Ισραήλ κατάφερε να επιβάλει τον δικό του ρυθμό και να προηγηθεί με 13-5.

Το τρίποντο της Βίγκα (11΄23΄΄) μείωσε τη διαφορά στο 15-8, όμως ένα σερί 9-0 από τις Ισραηλινές έφερε το σκορ στο 24-8 δύο λεπτά πριν από το ημίχρονο.

Αν και η Εθνική εμφανίστηκε βελτιωμένη επιθετικά στην τρίτη περίοδο δεν λειτούργησε ανάλογα και στην άμυνα με αποτέλεσμα το Ισραήλ να προηγηθεί με 37-21 (24΄) μετά από το τρίποντο της Ζίρμπελαγκ.

Το εύστοχο τρίποντο της Τσιανάκα έφερε το σκορ στο 48-30 (32΄15΄΄), όμως η διαφορά στο σκορ έδινε αυτοπεποίθηση στις Ισραηλινές που είχαν τον έλεγχο του αγώνα ανεβάζοντας το προβάδισμα στο 57-33 (36΄).

Τα δεκάλεπτα: 13-5, 26-13, 46-25, 63-38.

Ελλάδα (Μίχα): Λαγωνικάκη 4, Μήτραλη, Φουστέρη, Χλιαουτάκη 3, Βίγκα 14(3), Ζορμπαλά 9(2), Υφαντοπούλου, Τσιανάκα 3(1), Τουμπανιάρη 3, Καμπακά 2.