Κυριάρχησε η Καρδίτσα απέναντι στον Άρη

Τέβιν Μακ

Aχιλλέας Μαυροδόντης 22:19 - 14.01.2024 / Ανανεώθηκε: 10:37 - 14.08.2024

Η Καρδίτσα ήταν ανώτερη του Άρη, με την ομάδα από την Θεσσαλία να επικρατεί στην έδρα της με 80-71 και να κάνει ακόμα ένα σημαντικό βήμα για την συνέχεια.

Ακόμα ένα μεγάλο αποτέλεσμα πήρε η Καρδίτσα, με την ομάδα του κόουτς Παπανικολόπουλου να είναι κυρίαρχη κόντρα στον Άρη και να επικρατεί με 80-71 στην έδρα της.

Η Καρδίτσα είδε τον Άρη να μπαίνει για τα καλά στο ματς στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως στο τέταρτο οι γηπεδούχοι έδειξαν τα δόντια τους και με όπλο την άμυνά τους, ανέβασαν το προβάδισμά τους και πήραν τη νίκη που τους ανεβάζει στο 4-10.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Παρά το καλό ξεκίνημα της Καρδίτσας, ο Άρης ισορρόπησε τα πράγματα, χωρίς όμως ποτέ να περάσει μπροστά. Κάπως έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 23-19.

Σε εκείνο το σημείο η Καρδίτσα έδειξε τα... δόντρια της ξανά. Με όπλο τον ΜακΚάλουμ, η διαφορά άνοιξε και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +12 (40-28, 16'), με τον Άρη να αντιδρά και να μειώνει σε 44-38 στο ημίχρονο.

Κάοου εκεί ο Άρης ξύπνησε. Μπήκε με ένα σερί 0-7 και το σκορ ήρθε τούμπα (44-45, 22'), με το ματς να γίνεται θρίλερ. Οι δύο ομάδες εναλλάσοντας διαρκώς στο προβάδισμα του αγώνα, με τον Γιάνκοβιτς να διαμορφώνει το 59-58 στο τέλος της περιόδου.

Μετά το 61-60, η Καρδίτσα γκάζωσε ξανά. Ένα σερί 6-0 την έστειλε στο 67-60 (33), ενώ με τρίποντο του Δίπλαρου η διαφορά ανέβηκε στουτς 8 (70-62) λίγο μετά. Η Καρδίτσα έλεγχε απόλυτα το παιχνίδι και ο Μακ ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (75-65, 36'), με τα πάντα, κάπου εκεί, να τελειώνουν. Τελικό σκορ 80-69 και νίκη για την Καρδίτσα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Μαρινάκης, Μαγκλογιάννης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-19, 44-38, 59-58, 80-71

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Ουάιτ 10 (4/7 δίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπιουκάναν 18 (5/6 δίποντα, 8/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καμπερίδης 2, ΜακΚάλουμ 16 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μακ 7 (3/12 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 λάθη), Δίπλαρος 5 (1/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χρηστίδης 4, Σάιμπερτ 7 (2/6 σουτ), Γιάνκοβιτς 9 (4/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζόουνς 2

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σταρκ 8 (1 τρίποντο, 5 λάθη), Μπλούμπεργκς 8 (2/9 εντός παιδιάς), Μποχωρίδης 12 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντε Σόουζα 1 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκάλινατ 18 (2/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 λάθη), Σλαφτσάκης, Σανόγκο, Τολιόπουλος 11 (3/6 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 5/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Περσίδης, Μπάνγκστον 13 (4/5 δίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ)