Με 13 τρίποντα η Καρδίτσα «εκτέλεσε» τον Κεραυνό Στροβόλου!

Γιάννης Πάλλας 21:48 - 07.09.2024 / Ανανεώθηκε: 21:48 - 07.09.2024

Η Καρδίτσα επικράτησε εύκολα (88-59) του Κεραυνού Στροβόλου σημειώνοντας 13 τρίποντα

Με πολύ καλή άμυνα και εξαιρετική εμφάνιση επιθετικά (ειδικά από την περιφέρεια) η Καρδίτσα επικράτησε εύκολα (88-59) του Κεραυνού Στροβόλου σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας.

Οι Θεσσαλοί ήταν πολύ καλοί απέναντι στον πρωταθλητή και κυπελλούχο Κύπρου, του οποίου ηηγείται από την άκρη του πάγκου ο Μιχάλης Κακιούζης.

Παρότι ο Λάνγκστον Χολ δεν αγωνίστηκε για προληπτικούς λόγους, λόγω ενοχλήσεων στο δεξιό μηρό και με τη γνωστή απουσία του Ρομέλο Ουάιτ, οι «κυανόλευκοι» με 13 εύστοχα τρίποντα, πλουραλισμό και πολύ καλή άμυνα, ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο έφτασαν σε μία άνετη νίκη.

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου πήρεε τυο προβάδισμα από την αρχή (12-10 στο 6’) και δεν το έχασε σε καμία στιγμή. Στο δεύτεριο 10λεπτο η διαφορά ανέβηκε στους 8 πόντους (32-24 στο 14′) και διατηρήθηκε ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (42-34 στο 20’).

Στο τρίτο 10λεπτο οι Θεσσαλοί ανέβασαν την πίεση στην άμυνα και είχαν λύσεις από την περιφέρεια διερύνοντας τη διαφορά που έφτασε και στο +14 (62-48 στο 30’), ενώ στην τελευταία περίοδο διερύνονταν συνεχώς (72-52 στο 34’) φτάνοντας σε μια ευρείας έκτασης νίκη.

Τα επόμενα προγραμματισμένα φιλικά προετοιμασίας της Καρδίτσας είναι το προσεχές Σαββατοκύριακο (14-15 Σεπτεμβρίου) και το τουρνουά «Τάκης Παπαγεωργίου» στα Τρίκαλα, όπου οι «κυανόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν το Σάββατο τον Κολοσσό Ρόδου και την Κυριακή τη Δόξα Λευκάδας. Το τουρνουά διοργανώνει η οικοδέσποινα ομάδα του ΑΟ Τρίκαλα Basket στο Κατσιμήδειο Κλειστό Γυμναστήριο.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 42-34, 62-48, 88-59.

Α.Σ. Καρδίτσας ΙΑΠΩΝΙΚΗ (Ν. Παπανικολόπουλος): Πλώτας 9 (1), Λιούις 10 (1), Χόρχλερ 8 (2), Δίπλαρος 8 (2), Άλεν 8 (2), Καπετάκης 5 (1), Ουότσον 12, Χατζής, Κασελάκης 9 (1), Χρηστίδης 3, Μπουντούρης, Γ. Καμπερίδης 16 (3).

Κεραυνός Στροβόλου (Μ. Κακιούζης): Χόρτον 23 (1), Χάγκινς 4, Πασιαλής 6, Μιχαήλ 3, Στυλιανού 5 (1), Κουμής, Βησσαρίου 3 (1), Φ. Τίγκας 4, Σ. Τίγκας, Παυλίδης 2, Κρόκετ 4, Τέιλορ 5.

14:56 - 30.07.2024

📲 Το νέο mobile app του Sportal είναι εδώ!

To νέο app του Sportal είναι εδώ! Με όλα τα τελευταία νέα, πλήρες ρεπορτάζ, αναλύσεις και αφιερώματα για τα σημαντικά αθλητικά γεγονότα. Video highlights, αθλητικές εκπομπές, Live Blogs, στατιστικά και βαθμολογίες για όλους τους αγώνες. Όλα αυτά από την κορυφαία ομάδα του Sportal.gr. Κατέβασε την εφαρμογή στο κινητό σου για να έχεις όλη την αθλητική δράση στα χέρια σου 🤳🏻!