Ο Μακ «σκότωσε» το Μαρούσι σε νεκρό χρόνο

Καρδίτσα - Μαρούσι

©Intime

Νίκος Καλαμπάκας 22:41 - 21.01.2024 / Ανανεώθηκε: 10:27 - 14.08.2024

Την 5η της νίκη στο πρωτάθλημα πήρε η Καρδίτσα, αφού επιβλήθηκε εντός έδρας της του Αμαρουσίου με 87-84 για την 15η αγωνιστική της Bsket League. Ήρωας για τους νικητές ο Μακ που «εκτέλεσε» με τρίποντο τους φιλοξενούμενους σε νεκρό χρόνο.

Δραματικό παιχνίδι έγινε στην Καρδίτσα, εκεί όπου η τοπική ομάδα φιλοξένησε το Μαρούσι για τη 15η αγωνιστική της Basket League. Τελικά ο Μακ έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους με buzzer beater από την γραμμή των τριών πόντων (87-84).

Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα και να αναγκάζουν την Καρδίτσα σε ρόλο κυνηγού από νωρίς. Το σκορ ωστόσο δεν ξέφευγε και οι αντίπαλοι ένιωθαν ο ένας την ανάσα του άλλου καθ' όλη τη διάρκειά του. Στο 10' το Μαρούσι συντηρούσε διαφορά 4ων πόντων (18-22) και οι γηπεδούχοι φαίνονταν αποφασισμένοι να μην αφήσουν τους αντιπάλους τους να αναπνεύσουν.

Το μοτίβο ήταν ίδιο και στη 2η περίοδο, με το Μαρούσι να συντηρεί τη διαφορά του και να βρίσκεται μπροστά στο σκορ. Ο Ραντούλιτσα κυριαρχούσε κάτω από τα καλάθια και η ομάδα των βορείων προαστείων έβαζε δύσκολα στους γηπεδούχους που έβλεπαν τον Γιάνκοβιτς να τραβάει το κουπί του σκοραρίσματος. Το 43-48 του ημιχρόνου έδινε προβάδισμα στους παίκτες του Λημνιάτη, όχι όμως και διαφορά ασφαλείας.

Το Μαρούσι έκλεισε την ψαλίδα στην 3η περίοδο, την οποία ολοκλήρωσε στο -3 (66-69) και όλα έδειχναν ότι η 4η περίοδος θα έκρυβε συγκινήσεις. Όπως και τελικά έγινε, αφού αν και το Λαύριο είχε μικρό προβάδισμα, στο τελευταίο λεπτό οι γηπεδούχοι από τη γραμμή των βολών βρήκαν τους πόντους που ήθελαν για να ισοφαρίσουν κι έτσι 33'' πριν τη λήξη το ματς ήταν ισόπαλο στο 84-84.

Η επίθεση του Αμαρουσίου πήγε στράφι κι έτσι οι γηπεδούχοι στην τελευταία κατοχή είδαν τον Μακ να σκοράρει πίσω από τα 6.75 και να τους δίνει τη νίκη με 87-84.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 43-48, 66-69, 87-84.