Καρδίτσα

© askarditsa BC

Παναγιώτης Ραμαντάνης 21:49 - 25.09.2024 / Ανανεώθηκε: 21:49 - 25.09.2024

Τρομερή εμφάνιση από την Καρδίτσα κόντρα στο Λαύριο και νίκη με 109-83.

Αντίστροφη μέτρηση για την έναρξη των επίσημων αναμετρήσεων στη Stoiximan GBL. Η Καρδίτσα στο προτελευταίο φιλικό της ήταν κάτι παραπάνω από σαρωτική, καθώς επικράτησε άνετα με 109-83 του Λαυρίου σε εντός έδρας ματς.

Κορυφαία εμφάνιση από τον Χόρχλερ με 23 πόντους, ενώ ο Κασελάκης είχε 18. Επόμενο φιλικό για την ομάδα της Καρδίτσας είναι κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Η ενημέρωση του Α.Σ. Καρδίτσας:

Με μία πληθωρική εμφάνιση, ο Α.Σ. Καρδίτσας ΙΑΠΩΝΙΚΗ επιβλήθηκε του Λαυρίου DHI με 109-83, στο 5ο φιλικό προετοιμασίας του ενόψει της νέας αγωνιστικής περιόδου. Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου, παρά το γεγονός ότι στερήθηκε των υπηρεσιών του τραυματία Τρέβον Άλεν και παρά την ολιγόλεπτη συμμετοχή του Πλώτα που προφυλάχθηκε, δεν είχε κανένα πρόβλημα να πετύχει την τέταρτη νίκη της στα πέντε φιλικά τεστ που έχει πραγματοποιήσει μέχρι στιγμής το διάστημα του Σεπτεμβρίου.

Μολονότι το σκορ και η νίκη δεν έχουν την παραμικρή σημασία, η ομάδα της Καρδίτσας έδειξε ξανά να έχει πολύ γρήγορο ρυθμό στην επίθεση, εκεί όπου σημείωσε 14 εύστοχα τρίποντα, ενώ έβγαλε πίεση στην άμυνα, με σαφώς περισσότερες λύσεις – ιδίως στο 2ο ημίχρονο. Στο προτελευταίο φιλικό τεστ, ο Α.Σ.Κ. είχε την ευκαιρία να διαπιστώσει το βαθμό προόδου της προετοιμασίας του, ακριβώς δέκα ημέρες πριν το πρώτο επίσημο τζάμπολ της Stoiximan GBL, την Κυριακή 6 Οκτωβρίου με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό AKTOR εντός έδρας στις 8.15 μ.μ.

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες να συμπορεύονται στο σκορ, μολονότι ο Α.Σ.Κ. είχε ένα ανεπαίσθητο προβάδισμα, το οποίο διαμορφώθηκε στο +1 (20-19), με την ολοκλήρωση του 1ου δεκαλέπτου. Αυτή η διαφορά άρχισε να αυξάνεται στη δεύτερη περίοδο, όχι όμως σε τιμές που δημιουργούσαν απόσταση ασφαλείας από το Λαύριο. Το 33-24 στο 15′ έδωσε τη σειρά του στο 41-34, δύο λεπτά πριν το φινάλε του α΄ μέρους, ενώ οι «κυανόλευκοι» κατόρθωσαν στο 19′ να ανεβάσουν σε διψήφια τιμή το προβάδισμά τους (44-34) και να την αυξήσουν στο +11 στο ημίχρονο (48-37).

Με την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου, ο Α.Σ.Κ. επέβαλε πλήρως το ρυθμό του, είχε πολύ καλή περιστροφή στην επίθεση και κατάφερε σταδιακά να ανοίξει τη διαφορά (65-51 στο 26′, 70-53 στο 27′), η οποία στο 28′ ανήλθε για πρώτη φορά στους 20 πόντους (76-56). Όμως, το συγκρότημα του Κώστα Μέξα είχε προσωρινή αντίδραση και μείωσε σε 78-64 στο 30′.

Η τελευταία περίοδος αποτέλεσε μονόλογο για την ομάδα της Καρδίτσας που ισοσκέλισε το χρόνο συμμετοχής στους διαθέσιμους αθλητές της και είδε την απόδοσή της να μη διαφοροποιείται σε ένταση και σε ποιότητα. Η διαφορά «άγγιξε» σε δύο περιπτώσεις το +30, ενώ το 109-83 αποτύπωσε και την εικόνα του αγώνα, σε ένα τεστ που παρακολούθησαν περίπου 500 φίλοι του μπάσκετ στο Κ.Γ. «Γιάννης Μπουρούσης».

Επόμενο φιλικό τεστ για την ομάδα μας το τελευταίο της φετινής προετοιμασίας απέναντι στον ΠΑΟΚ mateco, την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου και ώρα 18:00, στο Κλειστό Γυμναστήριο «Γιάννης Μπουρούσης».

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 48-37, 78-64, 109-83

Α.Σ. Καρδίτσας ΙΑΠΩΝΙΚΗ (Ν. Παπανικολόπουλος): Πλώτας 3 (1), Λιούις 12 (3), Χολ 4, Χόρχλερ 23 (4), Δίπλαρος 6, Καπετάκης 9 (1), Ουότσον 16, Χατζής, Κασελάκης 18 (2), Χρηστίδης 4, Μπουντούρης, Γ. Καμπερίδης 14 (3).

Λαύριο DHI (Κ. Μέξας): Τσάμης 2, Γκρίφιν 16 (2), Μουράτος 7, Σέρμαν 9 (3), Ζάρας 2, Πατρίκης 4, Γόντικας 5, Βον 9, Ουαχάμπ 12, Φόρεστ 3 (1), Σλέιτερ 14 (1), Βαζούκης.