Άλωσε την Καρδίτσα το Περιστέρι

Νίκος Καλαμπάκας 22:16 - 04.02.2024 / Ανανεώθηκε: 10:07 - 14.08.2024

Το Περιστέρι επικράτησε εκτός έδρας της Καρδίτσας με 95-84 για την 17η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, ανεβάζοντας το ρεκόρ του στο 11-6. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Ράνγκλαντ με 19 πόντους, ενώ από κοντά σε απόδοση οι Λοβ, Μήτρου Λονγκ και Ουίλιαμς.

Την 11η νίκη του σε 17 αγωνιστικές στη Basket league σημείωσε το Περιστέρι το οποίο άλωσε την έδρα της Καρδίτσας με σκορ 84-95.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη στηρίχθηκε στους Ράνγκλαντ, Λοβ. Μήτρου Λονγκ και Τόμπσον που σημείωσαν από 19, 16, 15 και 14 πόντους αντίστοιχα και κόντρα στην Καρδίτσα δυσκολεύτηκε μόνο στην 3η περίοδο, αφού στην υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα ήταν απόλυτο αφεντικό και επικράτησε πλήρως.

Από την πρώτη κιόλας περίοδο το Περιστέρι έδειξε τα δόντια του στην Καρδίτσα. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη μπήκε στον αγώνα με το πόδι κολλημένο στο γκάζι και με τον Ντάνγκουμπιτς να κάνει την αρχή στο σκοράρισμα και να δίνει πάσα στους Ράγκλαντ και Μήτρου Λονγκ, η ομάδα των δυτικών προαστείων πήγε στην ανάπαυλα του δεκαλέπτου με διαφορά 12 πόντων (17-29).

Η Καρδίτσα δεν παρέδωσε εύκολα τα όπλα και βλέποντας τους Ουάιτ και Μακ να δίνουν τον ρυθμό στο σκορ, έβαλε δύσκολα στους φιλοξενούμενους στη 2η περίοδο και κατάφερε να κλείσε το ημίχρονο στο -7 (42-49).

Η Καρδίτσα έδειξε διαθέσεις αντεπίθεσης, μείωσε τη διαφορά στους 4 (51-55), όμως κάπου εκεί το Περιστέρι γύρισε τον διακόπτη και ο Ράνγκλαντ με προσωπικό σόου επανάφερε την... τάξη στο παρκέ και έδωσε ξανά σαφές προβάδισμα στην ομάδα του Σπανούλη, αφού στο 30ο λεπτό ο πίνακας έγραφε 62-75.

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε το τέμπο, με τους φιλοξενούμενους να δίνουν τον ρυθμό και την Καρδίτσα να ακολουθεί, βρισκόμενη πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά πόντων. Μια απόπειρα των γηπεδούχων να επιστρέψουν απλά έριξε τη διαφορά στους (80-89) όμως δεν ήταν ικανή να στερήσει τη νίκη από τους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη που τελικά επικράτησαν με 95-84.

Δεκάλεπτα: 17-29, 42-49, 62-75, 84-95

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 15, Μπιουκάναν 1, Καμπερίδης 3 , ΜακΚάλουμ 10, Μακ 29, Δίπλαρος 3, Χρηστίδης, Αβδάλας 3, Σάιμπερτ, Γιάνκοβιτς 17, Τζόουνς 3

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ 19, Ντάνγκουμπιτς 10, Λοβ 15 , Κασελάκης 4, Τόμπσον 16, Μήτρου-Λονγκ 14 , Ξανθόπουλος 2, Πουλιανίτης 3 (1), Ρένφρο 7 , Γουίλιαμς 3 , Χουγκάζ, Ζούγρης 2