Στους ομίλους του Eurocup Women ο Ηρακλής έπειτα από παράταση και... θρίλερ!

Νίκος Καλαμπάκας 20:54 - 26.09.2024 / Ανανεώθηκε: 20:55 - 26.09.2024

Ο Ηρακλής θα βρίσκεται στους ομίλους του Eurocup Women της νέας σεζόν, αφού αν και η Κλουζ επικράτησε με 69-60 στο μεταξύ τους παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, δεν κατάφερε να καλύψει τη διαφορά του Γηραιού στη Θεσσαλονίκη (11 πόντοι).

Στους ομίλους του Eurocp Women κατάφερε να μπει ο Ηρακλής, αφού αν και είδε την Κλουζ να επικρατεί στην παράταση με 69-60 στη Ρουμανία (63-52 ο κανονικός αγώνας), κατάφερε να υπερασπιστεί τη νίκη του με 11 πόντους στο πρώτο ματς και να πάρει την πρόκριση.

Η Κένεντι Ντίκι ήταν το πρόσωπο του αγώνα για την ελληνική ομάδα, αφού με δικό της καλάθι στα 7.7'' πριν τη λήξη, ο Ηρακλής μείωσε στους 9 και κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της ρουμανικής ομάδας.

Η ίδια σημείωσε 26 πόντους όντας η κορυφαία του αγώνα, ενώ 12 σημείωσε η Γκόριανατς.

Οι δύο αντίπαλοι είχαν ισορροπία στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης, η οποία στο τέλος της βρήκε την Κλουζ να προηγείται με 13-12. Όσο περνούσε η ώρα, τόσο οι γηπεδούχες πίεζαν ώστε να ανεβάσουν τη διαφορά και να διεκδικήσουν την πρόκριση. Στο ημίχρονο η τιμή της ήταν στους πέντε πόντους (28-23), ενώ το τέλος της 3ης περιόδου βρήκε τις Ρουμάνες να προηγούνται με 9 και να βάζουν πλέον δύσκολα στον «Γηραιό».

Η Κλουζ στην 4η περίοδο έδειξε χαρακτήρα, πήγε τον αγώνα σε παράταση αφού στο 40' η διαφορά ήταν στους 11 (63-52), όμως στο έξτρα πεντάλεπτο ο Ηρακλής άντεξε στην πίεση και πλέον είναι έτοιμος για τους ομίλους του Eurocup Women.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τις Ταρμπ (Γαλλία), Εστουδιάντες (Ισπανία) και Σέκσαρντ (Ουγγαρία).

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 28-23, 47-38, 63-52, 69-60 (παρ.)