Κολοσσάρας απέναντι στον ΠΑΟΚ με άνετο +16

Άντριου Γκάουντλοκ

Aχιλλέας Μαυροδόντης 18:45 - 10.03.2024 / Ανανεώθηκε: 23:49 - 13.08.2024

Ο Κολοσσός ήταν ανώτερος του ΠΑΟΚ και με τον Γκάουντλοκ σε μεγάλη μέρα, πήρε τη νίκη με 95-79, καλύπτοντας και το -12 του πρώτου γύρου!

Ο Κολοσσός έκανε ένα μυθικό τρίτο δεκάλεπτο απέναντι στον ΠΑΟΚ και πάνω σε αυτό έχτισε μια άνετη νίκη με 95-79, ανεβαίνοντας στο 8-12 στην Stoiximan Basket League.

Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους 34-15 στο τρίτο δεκάλεπτο και πήρε τον έλεγχοι, με το υπόλοιπο ματς να είναι απλά μια τυπική διαδικασία για τον Κολοσσό. Μάλιστα οι Ροδίτες κάλυψαν και το -12 του πρώτου γύρου, έχοντας πλέον το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με τον ΠΑΟΚ.

Ο Γκάουντλοκ είχε 24 πόντους με 3 τρίποντα για τον Κολοσσό, ενώ 16 με 5 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Μπραΐκοβιτς, 15 με 12 ο Πόλεϊ και από 13 οι Περάντες και Ουτόμι.

Για τον ΠΑΟΚ ο Φρίντρικσον είχε 20 πόντους, ενώ από 11 πρόσθεσαν οι ΜακΝίς, Μαργαρίτης και Ουίλιαμς.

19:21 - 10.03.2024

Τα highlights του Κολοσσός - ΠΑΟΚ

Ο Κολοσσός ήταν επιβλητικός στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε άνετα τη νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ, καλύπτοντας μάλιστα και το -12 του πρώτου γύρου. Το βίντεο με τα highlights της αναμέτρησης.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ο Κολόσσός μπήκε με φόρα στο ματς και πήρε ένα μικρό προβάδισμα με 8-3 (4’), όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε άμεσα και πέρασε μπροστά με 10-13 (7’). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι – χέρι μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου και κάπως έτσι στο 10’ το σκορ ήταν 20-19.

Οι Ροδίτες και πάλη βρήκαν λύσεις και έφτασαν στο +8 (27-19, 12΄), με τον ΠΑΟΚ όμως να βρίσκει (επιτέλους) σκορ και να ροκανίζει τη διαφορά, φτάνοντας στο -1 (31-30, 14’). Λίγο μετά, χάρη στον εξαιρετικό Τάουνς, πέρασε και μπροστά με 34-36 (16’), κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με 45-47!

Ο ΠΑΟΚ κάπου εκεί… κοιμήθηκε. Ο Δικέφαλος μέχρι το 26’ βρήκε ΜΟΛΙΣ 2 πόντους, με το επιμέρους του Κολοσσού να είναι 22-2, το οποίο του έδωσε τα ηνία με 67-49! Στο υπόλοιπο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι απλά συντηρούσαν τη διαφορά γύρω στους 15 πόντους και στο 30’ ήταν μπροστά με 79-62.

Το νερό είχε πλέον μπει στο αυλάκι για τον Κολοσσό. Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει μεν σκορ, αλλά να μην καταφέρνει να απειλήσει ουσιαστικά. Οι Ροδίτες έφτασαν στο +20 (82-62, 31’), ενώ στην συνέχεια κατάβασαν ταχύτητα. Κάπως έτσι ο ΠΑΟΚ βρήκε την ευκαιρία να μειώσει και να φτάσει την διαφορά στους 12 (91-79, 38’), όσο δηλαδή είχε επικρατήσει στον πρώτο γύρο. Ο Μπραΐκοβιτς με 4 σερί πόντους δήλωσε «παρών» όμως και ο Κολοσσός πήρε έτσι και τη νίκη και την διαφορά, επικρατώντας με 95-79 του ΠΑΟΚ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιμπούρης, Τηγάνης, Μαρινάκης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 45-47, 79-62, 95-79.