Έπεσε στη B' κατηγορία η Εθνική Κορασίδων

Sportal newsroom 16:03 - 23.08.2024 / Ανανεώθηκε: 16:13 - 23.08.2024

Η Ελλάδα γνώρισε βαριά ήττα από την Κροατία (58-83) και δεν μπορεί πλέον να κυνηγήσει το όνειρο της παραμονής στην Α' κατηγορία.

Βαριά ήττα (58-83) γνώρισε η Εθνική Ελλάδος Κορασίδων στον «τελικό» της με την Κροατία, που θα την κρατούσε στην Α' κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Μπάσκετ.

Οι Ελληνίδες δεν μπήκαν στο πνεύμα του αγώνα από την αρχή, με αποτέλεσμα η αντίπαλη ομάδα να κυριαρχήσει πλήρως, να εκτοξεύσει τη διαφορά μέχρι και τους 22 πόντους (12-34) και να καθαρίσει τον αγώνα από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο.

Tουμπανάρη και Τσιανάκα ξεχώρισαν για τις παίκτριες της ελληνικής ομάδας, σημειώνοντας 10 και 9 πόντους αντίστοιχα, ωστόσο η συνολική παρουσία των Ελληνίδων, άφησε μια πικρή γεύση, αφού δεν μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικές.

Για τις νικήτριες που παίζουν αύριο (24/8) την παραμονή τους στην Α' κατηγορία κόντρα στο νικητή του ζευγαριού Μαυροβούνιο - Σουηδία, κορυφαίες ήταν οι Γκάζιτς με 24 πόντους και η Μπίλιτς με 22.

Η Ελλάδα κυριάρχησε μόνο στην 3η περίοδο, στην οποία επικράτησε με σκορ 16-15, όμως οι μεγάλες διαφορές που πήραν στις δύο προηγούμενες περιόδους οι Κροάτισσες, δεν επέτρεψαν στα κορίτσια της χώρας μας να διεκδικήσουν την παραμονή τους στην Α' κατηγορία.

Δεκάλεπτα: 12-32, 22-48, 38-63, 58-83

14:56 - 30.07.2024

📲 Το νέο mobile app του Sportal είναι εδώ!

To νέο app του Sportal είναι εδώ! Με όλα τα τελευταία νέα, πλήρες ρεπορτάζ, αναλύσεις και αφιερώματα για τα σημαντικά αθλητικά γεγονότα. Video highlights, αθλητικές εκπομπές, Live Blogs, στατιστικά και βαθμολογίες για όλους τους αγώνες. Όλα αυτά από την κορυφαία ομάδα του Sportal.gr. Κατέβασε την εφαρμογή στο κινητό σου για να έχεις όλη την αθλητική δράση στα χέρια σου 🤳🏻!