«Ξύπνησε» η Γαλατασαράι πριν την ΑΕΚ

BCL

Sportal newsroom 17:00 - 12.03.2023 / Ανανεώθηκε: 17:56 - 14.08.2024

Η Γαλατασαράι επιβλήθηκε της Νταρουσάφακα με 71-65 βάζοντας τέλος στο σερί των επτά ηττών της στην τουρκική λίγκα και πλέον ετοιμάζεται για την Αθήνα και το κομβικό παιχνίδι με την ΑΕΚ για το BCL.

Σε καλή κατάσταση δείχνει η Γαλατασαράι λίγες μέρες πριν τον αγώνα της με την ΑΕΚ για το Basketball Champions League (15/3). Οι Τούρκοι επιβλήθηκαν της Νταρουσάφακα με 71-65 για το πρωτάθλημα της χώρας τους και πλέον ετοιμάζονται για το ταξίδι τους στην Αθήνα.

Μάχη της ΑΕΚ με την Κωνσταντινούπολη για το Final Four του BCL
FIBA CHAMPIONS LEAGUE

17:58 - 10.03.2023

Η ΑΕΚ θέλει να διοργανώσει το Final Four του φετινού Basketball Champions League στο κλειστό των Άνω Λιοσίων ωστόσο δεν φαίνεται πως είναι η μόνη που το διεκδικεί. Μεταξύ αυτών βρίσκεται και η Γαλατασαράι με την Κωνσταντινούπολη.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο δεκάλεπτο προηγούνταν με 15 πόντους διαφορά (4-19).

Η ομάδα του Πιστιόλη όμως ανέβασε την απόδοσή της και σταδιακά άρχισε να ροκανίζει την τιμή του σκορ. Στο ημίχρονο έφτασε στο -5 (27-32) ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο έγινε πραγματική μάχη. Τελικά πριν την έναρξη της τελευταίας «στροφής» το σκορ ήταν 47-50 και όλα έδειχναν ντέρμπι, όπως και έγινε.

Η Νταρουσάφακα ξέφυγε με 7 πόντους (54-61), η Γαλατά έκανε αντεπίθεση και πέρασε με έναν πόντο (64-63), όμως το 66-66 οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα 5-0 και καθάρισαν το παιχνίδι.

Με αυτή της τη νίκη η Γαλατά έβαλε τέλος σε ένα σερί επτά ηττών και πλέον μπήκε σε τροχιά οκτάδα στο πρωτάθλημα της Τουρκίας.

Δεκάλεπτα: 4-19, 27-32, 47-50, 71-65