Το Λαύριο «καθάρισε» την Καρδίτσα και έχει τον πρώτο λόγο για την παραμονή!

Aχιλλέας Μαυροδόντης 19:50 - 02.03.2024 / Ανανεώθηκε: 23:59 - 13.08.2024

Το Λαύριο επικράτησε με 76-57 της Καρδίτσας, αποτέλεσμα που φέρνει την ομάδα του κόουτς Μέξα μια ανάσα από την παραμονή! Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο 7-12, βρίσκονται μια νίκη πάνω από την ομάδα της Θεσσαλίας, ενώ κάλυψαν και το -16 του πρώτου αγώνα, γεγονός που καθιστά το Λαύριο φαβορί για την παραμονή!

Ματς για γερά νεύρα είχαμε στο Λαύριο, όπου η τοπική ομάδα, κάνοντας ένα σπουδαίο δεύτερο ημίχρονο, πήρε τη νίκη απέναντι στην Καρδίτσα με 76-57!

Το Λαύριο με αυτό το αποτέλεσμα κάλυψε το -16 του πρώτου αγώνα και πλέον είναι φαβορί για την παραμονή στην Stoiximan Basket League, την ώρα που η Καρδίτσα (6-13) να έχει ακόμα διαφορά ασφαλείας από τον «πυθμένα», αλλά να έχει ακόμα δρόμο μπροστά του.

O Θόρντον ήταν ο πρώτος σκόρερ για το Λαύριο με 13 πόντους και 3/7 τρίποντα, με τον Καστανέδα να προσθέτει 12 πόντους. Πολύ καλή παρουσία και από τους Μουράτο (10π. 5ρ. 4ασ.) και Μουρ (11π. 3 ασ.).

Για την Καρδίτσα, ο Ρομέλο Ουάιτ είχε 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Μακ να προσθέτει 13 πόντους.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκαν 9-2 με καλάθι του Γκρόμοβς στο ξεκίνημα, όμως η Καρδίτσα αντέδρασε και με δικό της επιμέρους 12-4 έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με βραχεία κεφαλή (13-14). Με δικό τους επιμέρους 12-5 οι γηπεδούχοι έφτιαξαν διαφορά 5 πόντων (24-19), όμως και πάλι η Καρδίτσα είχε απάντηση, με τον Μπιουκάναν να δίνει λύσεις και το ημίχρονο να κλείνει στο 28-31.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η Καρδίτσα πήρε διαφορά 5 πόντων (30-35) αλλά το Λαύριο κάπου εκεί αποφάσισε να... τελειώσει την αναμέτρηση. Με σερί 12-0 το σκορ έγινε 42-35 (25'), με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 49-45. Η συνέχεια μας επεφύλλασε ένα σερί 11-0 για το Λαύριο, που προηγήθηκε με 60-45 (34') και κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν. Το μόνο που είχε πλέον σημασία ήταν η διαφορά, με τον Μουρ και τον Μουράτο να κάνουν το κομμάτι τους στο τέλος και την ομάδα του Μέξα να ξεφεύγει ακόμη περισσότερο, φτάνοντας εν τέλει στη νίκη με 76-57.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Συμεωνίδης, Καρπάνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-14, 28-31, 49-45, 76-57.

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουρ 11 (1), Μουράτος 10 (3/7 σουτ, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Χόρχλερ 12 (2/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Θόρντον 13 (3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσάμης 2, Φλάτεν 4, Γκρόμοβς 8 (8 ριμπάουντ), Δεϊμέζης, Βαζούκης, Ζάρας 4, Καστανέντα 12 (2/5 τρίποντα).

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Ουάιτ 15 (5/7 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπιουκάναν 8 (3 ριμπάουντ), Καμπερίδης, ΜακΚάλουμ 3 (1), Μακ 13 (6/12 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Δίπλαρος 6 (2), Χρηστίδης 1, Σάιμπερτ 3 (1/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 3 (6 ριμπάουντ), Τσούκας, Πηλίτσης, Μενέγκα 2.