ΛΕΤΟΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ (4η περίοδος)

Εθνική

LIVE STREAMING ΛΕΤΟΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ (4η περίοδος)

Aχιλλέας Μαυροδόντης 19:00 - 27.02.2023 / Ανανεώθηκε: 09:42 - 20.08.2024

Παρακολουθήστε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα της Ελλάδας με την Λετονία (19:30) για την τελευταία αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

• Κάπως έτσι τα πάντα ήταν μια τυπική διαδικασία μέχρι το τέλος. Η Λετονία έφτασε ακόμα και στο +10, με το τέλος του αγώνα να βρίσκει την Λετονία νικήτρια με 67-57.
  • Η Ελλάδα μπόρεσε να μειώσει ακόμα και στους 2, όμως η Λετονία είχε πάντα έναν τρόπο να απαντήσει (58-54, 36'). Μάλιστα ένα μεγάλο τρίποντο του Στράουτινς έκανε το σκορ 61-55, θέτοντας τις βάσεις για την επικράτηση των Λετονών
  • Ο Κατσίβελης με σερί πόντους μείωσε στους 6, ενώ ο Τανούλης έδωσε και εκείνος λύσεις για το 54-50 (33')
  • 52-41 στο τέλος του δεκαλέπτου
  • Η Εθνική μας μετά από το τρίποντο του Τανούλη ήταν σαν να πήγε σε άλλο γήπεδο. 17-3 το επιμέρους και το σκορ στο 28' έγινε 50-38
  • Με τρίποντο του Τανούλη η Εθνική μας πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 33-35 (21')! Μάλιστα αυτή ήταν η πρώτη του επαφή με τη μπάλα ως παίκτης της Εθνικής Ανδρών, με τον φόργουορντ του Προμηθέα να ανοίγει με το καλημέρα λογαριασμό.
  • Χουγκάζ με ένα τρομερό σουτ, όντας πεσμένος στο έδαφος, μείωσε στον πόντο και η Εθνική μας πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 33-32.
  • Δύο σερί τρίποντα του Τολιόπουλου έδωσαν ανάσα στην Ελλάδα, με την Εθνική μας να μειώνει μετά από ώρα στους 3 (33-30, 19')
  • Πέραν του Χατζηδάκη, η Ελλάδα δεν έβγαλε κάτι στο παρκέ με κατεύθυνση στο παιχνίδι. Βιαστικά σουτ, λάθος επιλογές και κακές άμυνες έδωσαν την ευκαιρία στους Λετονούς να παραμείνουν μπροστά και να φτάσουν στο +9 (33-24, 7')
  • Σταδιακά η Εθνική μας βρήκε τα πατήματά της και επέστρεψε, μειώνοντας στους 5 με 21-16 στο 13'
  • Η Λετονία συνέχισε να έχει τον έλεγχο, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 18-8
  • Η επιθετική ανομβρία συνεχίζεται, με την Ελλάδα να μένει στους 6 πόντους στα πρώτα 7 λεπτά (14-6, 7')
  • Η Εθνική μας δεν ξεκίνησε καλά και στα πρώτα λεπτά ήταν πίσω στο σκορ με 9-6, βρίσκοντας σκορ μόνο με τρίποντα (4')
  • Η Εθνική μας είναι σίγουρα δεύτερη με 6-3 και η Λετονία πρώτη με 8-1, ενώ από τον όμιλο περιμένουμε να μάθουμε την τρίτη ομάδα που θα προκριθεί, η οποία θα είναι και η 32η του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
  • Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Ελλάδας με την Λετονία, με την οποία η Εθνική μας θα ολοκληρώσει την παρουσία της στα «παράθυρα» της FIBA στο πλαίσιο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου