Πέμπτη στον κόσμο η Λετονία με πάρτι κόντρα στους Λιθουανούς

Άρτουρς Ζάγκαρς

© FIBA

Aχιλλέας Μαυροδόντης 17:19 - 09.09.2023 / Ανανεώθηκε: 13:37 - 14.08.2024

Η Λετονία έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στην Λιθουανία και πήρε άνετα τη νίκη με 98-63, κατακτώντας έτσι την πέμπτη θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2023.

Το ματς για την πέμπτη θέση αποδείχθηκε τρομακτικά... εύκολο για την Λετονία.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έμοιαζε να μην έχει αντίπαλο απέναντι στην Λιθουανία και επικράτησε με το επιβλητικό 98-63 κατακτώντας έτσι την πέμπτη θέση στον κόσμο.

Από το πρώτο κιόλας οι Λετονοί επέβαλαν τον ρυθμό τους, όπως φαίνεται και από το 28-20 της περιόδου, ενώ στο ημίχρονο τα πράγματα δεν άλλαξαν, με το σκορ να γίνεται 49-38.

Το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει, είχε τελειώσει ουσιαστικά και το ματς. Η Λετονία έπαιξε εκπληκτική άμυνα και επέτρεψε μόλις 9 πόντους στην Λιθουανία, σκοράροντας από την άλλη 28(!). Έτσι στο 30' οι Λετονοί ήταν μπροστά με 78-47, με το τέλος του αγώνα να βρίσκει νικητές τους Λετονούς με 98-63.

Ο Άρτουρς Κούρουκς με 20 πόντους και ο Ρόλαντ Σμιτς ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την Λετονία των 16 τριπόντων (16/32, 50%), όμως ο Άρτουρς Ζάγκαρς ήταν ο παίκτης που έκανε όλη την διαφορά, έχοντας 17(!) ασίστ, αριθμός ρεκόρ στην ιστορία των Παγκοσμίων Κυπέλλων.

Ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις είχε 16 για την Λιθουανία, ο Γιόνας Βαλαντσιούνας 15 κι ο Τόμας Ντίμσα 13, όμως δεν ήταν αρκετοί για την ομάδα τους.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 49-38, 77-47, 98-63
Λετονία (Μπάνκι): Ντάβις Μπέρτανς 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τσάβαρς 8 (4/5 δίποντα, 5 ριμπαουντ), Γκραζούλις 12 (2), Ρ. Κούρουτς 11 (1), Α. Κούρουτς 20 (6/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Πασέτσνικς 4, Σκέλε 3 (1), Σμιτς 17 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Στράουτινς 8, Ζάγκαρς 4 (0/7 σουτ, 6 ριμπάουντ, 17 ασίστ), Ζόρικς 6 (2)
Λιθουανία (Μακσβίτις): Μπραζντέικις 5 (1/7 σουτ), Ντίμσα 13 (2), Γιοκουμπάιτις 16 (5/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/5 βολές), Κουζμίνσκας, Μαλντούνας, Μοτιεγιούνας 4, Νορμάντας 2, Σεντεκέρσκις 2 (1/6 σουτ, 10 ριμπάουντ), Σιρβίντις 6 (2), Βαλαντσιούνας 15 (6/7 δίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ)

Δεν είχε αντίπαλο ο Ντόντσιτς, η Σλοβενία νίκησε τους Ιταλούς και τερμάτισε έβδομη
FIBA WORLD CUP

13:37 - 09.09.2023

Με τον σούπερ σταρ του ΝΒΑ, Λούκα Ντόντσιτς, να... αγγίζει το triple double (29 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ) η Σλοβενία νίκησε την Ιταλία με 89-85 και κατέκτησε την έβδομη θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Το Mundobasket 2023 στο sportal.gr

Η δράση του Παγκοσμίου Κυπέλλου που διεξάγεται σε Φιλιππίνες, Ινδονησία και Ιαπωνία κορυφώνεται και το Sportal.gr είναι εδώ για να σας ενημερώνει με εγκυρότητα και ταχύτητα. Η πορεία και τα νέα της Εθνικής μας, αλλά και όλων των ομάδων, το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα των αγώνων είναι εδώ, για να μην χάσετε ούτε τις λεπτομέρειες του Mundobasket 2023.