Με όργια του… 26άρη Τολιόπουλου ο Άρης έκανε πάρτι στη Λιθουανία!

Βασίλης Τολιόπουλος

Νίκος Καλαμπάκας 21:03 - 08.10.2024 / Ανανεώθηκε: 21:15 - 08.10.2024

Ο Βασίλης Τολιόπουλος έβλεπε το καλάθι... βαρέλι και ο Άρης έκανε την 1η του νίκη στο φετινό Eurocup, επικρατώντας στη Λιθουανία της Λιετκαμπέλις με σκορ 92-74.

Με τον Βασίλη Τολιόπουλο να βρίσκεται σε... έκσταση (26 πόντους), ο Άρης ήταν «Θεός του πολέμου» και απόλυτος κυρίαρχος στη Λιθουανία και την έδρα της Λιετκαμπέλις (74-92).

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη δυσκολεύτηκε μόνο στην 1η περίοδο κι έπειτα άνοιξε το γκάζι και πήγε το ματς εκεί που ήθελε, κατακτώντας την 1η της νίκη στα 3 πρώτα ματς του φετινού Eurocup.

H εξέλιξη του αγώνα

Η 1η περίοδος ήταν αμφίρροπη και οι δύο αντίπαλοι σε αυτό το διάστημα φαίνονταν ισοδύναμοι. Ο Αρης έβλεπε τον Τολιόπουλο να μην έχει πάρει ακόμα φόρα, γεγονός που είχε αντίκτοιπο σε όλη την ομάδα. Στο 10' το σκορ ήταν 16-19 και οι κιτρινόμαυροι είχαν το προβάδισμα, όχι όμως με διαφορά που τους έδινε ασφάλεια.

Στην 2η περίοδο η ομάδα του Καστρίτη ανέβασε ακόμα περισσότερο τον ρυθμό της και αυτό φάνηκε στο παρκέ. Η Ελληνική ομάδα με επί μέρους σκορ 23-16 στο δεκάλεπτο πήγε στην ανάπαυλα στο +10 (32-42) και έδειχνε ικανός να σημειώσει την 1η του νίκη στο φετινό Eurocup.

Οι παίκτες του Καστρίτη δεν έδειξαν διάθεση για χαλάρωση και συνέχισαν να πιέζουν τους γηπεδούχους και στην 3η περίοδο. Τολιόπουλος και Μποχωρίδης ανέλαβαν τον ρόλο των εκτελεστών και η ελληνική ομάδα έσπασε εντελώς τον τσαμπουκά της Λιετκαμπέλις φτάνοντας τη διαφορά στο 30' στους 15 πόντους (55-70).

Για να ηττηθεί ο Άρης έπρεπε στο τελευταίο δεκάλεπτο να τα κάνει όλα... λάθος και ευτυχώς για την ομάδα του Καστρίτη, κάτι τέτοιο δεν συνέβη. Αντίθετα οι κιτρινόμαυροι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και δεν απειλήθηκαν ποτέ, με αποτέλεσμα να φτάσουν εύκολα στο τελικό 92-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 32-42, 55-70, 74-92

ΛΙΕΤΚΑΜΠΕΛΙΣ (Τσάνακ): Μπιτσκάουσκις 10 , Λιπκέβιτσους 4, Μαλντούνας 4, Βάρνας 6, Πετσάρσκι 13, Καλαϊτζάκης 12 , Ρουμπστάβιτσους 15, Βασιλιάουσκας 8 , Κόβλιαρ 2

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Μπανκς 9, Νόλι, Άλκινς 4, Τολιόπουλος 26 (3/4 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 1 ασίστ, 6 λάθη), Ντε Τζούλιους 12, Χατζηδάκης 12 , Γκιουζέλης 3 , Μποχωρίδης 13, Κλέι, Γούντμπερι 4 , Ρόμπερτς 4, Μαντζούκας 5