Η Μπασκόνια λύγισε στην παράταση την Μούρθια με... «27άρη» Χολ - Άνετη με κατοστάρα η άχαστη Μάλαγα

Καμάρ Μπάλντουιν / © Liga ACB

Απόστολος Μαυράκης 20:10 - 12.10.2024 / Ανανεώθηκε: 21:44 - 12.10.2024

Στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του Ισπανικού Πρωταθλήματος, η Μάλαγα είχε πολύ εύκολο έργο επικρατώντας με 101-63 της Γέιδα, εν αντιθέσει με την Μπασκόνια που χρειάστηκε ένα παραπάνω πεντάλεπτο για να επικρατήσει της Μούρθια με 95-92.

Έντονο... ελληνικό ενδιαφέρον υπήρξε το απόγευμα του Σαββάτου στο ματς του ισπανικού πρωταθλήματος, με την αντίπαλο των δύο «αιωνίων» στην Euroleague, Μπασκόνια, να αντιμετωπίζει την αντίστοιχη του Περιστερίου στο BCL, Μούρθια, ενώ η πρωταθλήτρια του περσινού BCL και κάτοχος του International και ισπανικού σούπερ καπ, Ουνικάχα Μάλαγα, αντιμετώπισε την Γέιδα για την 3η αγωνιστική του Ισπανικού Πρωταθλήματος.

Η ντερμπάρα με νικήτρια την Μπασκόνια στην παράταση

Η Μούρθια ερχόμενη με φόρα από τη νίκη με το Περιστέρι, μπήκε με ένα 2-10 στο ματς με την Μπασκόνια, ωστόσο οι Βάσκοι ξύπνησαν γρήγορα και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 20-20.

Στην δεύτερη περίοδο η Μούρθια πήγε ξανά να ξεφύγει, ωστόσο η Μπασκόνια και ο Μονέκε των 11 πόντων στο πρώτο μέρος ήταν εκεί για να πλησιάσουν ξανά και να κλείσουν το ημίχρονο με την απόσταση των 4 από την Μούρθια (40-44).

Οι αντίπαλοι του Περιστερίου κατάφεραν με ένα 5-12 σερί στα πρώτα 6,30 λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου να πάρουν το πρώτο τους διψήφιο προβάδισμα με κορυφαίο τον Μπροντζιάνσκι. Ο Μονέκε ωστόσο μαζί με τον Ντόντα Χολ και τον Χάουαρντ βοήθησαν πολύτιμα την Μπασκόνια να μειώσει στον πόντο με την λήξη της περιόδου (60-61).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μπασκόνια φαινόταν να μπαίνει καλύτερα να προσπαθεί με νύχια και με δόντια να γυρίσει την εις βάρος κατάσταση. Αυτό βέβαια το κατάφερε, αφού 4 λεπτά πριν την λήξη βρέθηκε εν τέλει μπροστά. Το ξέσπασμα αυτό της Μπασκόνια κόντεψε να της δώσει τη νίκη, ωστόσο 6 αναπάντητοι πόντοι της Μούρθια στα τελευταίο λεπτό και με αποκορύφωμα το καλάθι του Κοπέιν 6 δευτερόλεπτα πριν την λήξη, έβαλαν μπροστά την Μούρθια με έναν πόντο (83-84). Στην συνέχεια του παιχνιδιού ο Καμάρ Μπάλτουιν κέρδισε δυο βολές με 1" να απομένει και βάζοντας 1/2 έστειλε το ματς σε παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο η καρδιά της Μπασκόνια... ξαναμπήκε στην θέση της καταφέρνοντας να επικρατήσει με το τελικό 95-92 και κορυφαίο τον Ντόντα Χολ των 27 πόντων, 9 ριμπάουντ, 2 στοπ και από 1 ασίστ και κλέψιμο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 40-44, 60-61, 84-84, 95-92.

Η άνετη επικράτηση της Μάλαγα κόντρα στην Γέιδα

Μπορεί το ξεκίνημα της Μάλαγα να ήταν μάλλον νωθρό και να έκανε σχεδόν 3 λεπτά να βρει καλάθι, παρόλα αυτά ήταν να μην... βάλει μπρος. Το 0-4 έγινε 22-12, με ένα καλό ντεμαράζ όμως της Γέιδα να είναι αρκετό για να μειώσει και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το 24-21 υπέρ της Μάλαγα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές του περσινού BCL ήταν καταιγιστικοί και με ένα απίστευτο 23-2 σερί-ξέσπασμα στα πρώτα 6:30 λεπτά, κατάφεραν να αναπτύξουν ένα πολύ καλό κεφάλι από την αντίπαλό τους. Το επιμέρους 30-10 της περιόδου έστειλε την Μάλαγα στα αποδυτήρια με την διαφορά ασφαλείας των 23 (54-31) και τους Κάρτερ και Ντέντοβιτς να έχουν από 10 πόντους έκαστος.

Στην επανάληψη τα πράγματα άρχισαν να γίνονται όλο και πιο ξεκάθαρα για την Μάλαγα, με την υπέρ της διαφορά να φτάνει ως και τους 30 πόντους (69-39). Η Γέιδα προσπάθησε να ακολουθήσει και αυτό που κατάφερε ήταν να μειώσει κατά 10 πόντους (75-55) στην λήξη της 3ης περιόδου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποδείχθηκε διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού οι μόλις 4 πόντοι της Γέιδα σε αντίθεση με τους 18 της Μάλαγα τα πρώτα 6 λεπτά παιχνιδιού, έθεσαν εκτός διεκδίκησης του ροζ φύλλου τους πρώτους. Το επιμέρους 26-8 της περιόδου, έδωσε τη νίκη στην Μάλαγα με το τελικό 101-63. Κορυφαίος ήταν ο Τάισον Κάρτερ με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Μπες ΕΔΩ και βρες όλα τα video της EuroLeague!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-21, 54-31, 75-55, 101-63.