Ο ΠΑΟΚ με επιθετικό πλουραλισμό και αντεπίθεση στο φινάλε έκαμψε την αντίσταση της Λίμπουργκ

©FIBA Europe Cup

Γιάννης Πάλλας 23:51 - 09.10.2024 / Ανανεώθηκε: 00:04 - 10.10.2024

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε (74-70) της Λίμπουργκ εκτός έδρας για το FIBA Europe Cup με ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο

Με εξαιρετική άμυνα στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα (74-70) από την έδρα της Λίμπουργκ για το FIBA Europe Cup.

Ο «δικέφαλος» στηρίχθηκε στον επιθετικό πλουραλισμό έχοντας πέντε παίκτες (Κρούζερ, Άπσον, Κατσίβελης, Φόρεστερ και Μπάρτλει) με διψήφιο αριθμό πόντων και στο εντυπωσιακό τελευταίο 10λεπτο, όπου «έτρεξε» ένα επιμέρους σκορ 12-25 «κλειδώνοντας» τη νίκη.

Ο Τζάκσον Κρούζερ με 14 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του «δικεφάλου», ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ντεβόντε Άπσον με 13 πόντους συμβάλλοντας κι εκείνος στην επίτευξη του θετικού αποτελέσματος.

Η ελληνική ομάδα μετά το ισορροπημένο πρώτο 10λεπτο (21-21) βρέθηκε να... κυνηγάει στο σκορ (42-35 στο 20’), καθώς ο αντίπαλος έδειχνε να έχει τον έλεγχο του ρυθμού.

Μάλιστα κράτησε μια σημαντική διαφορά και στην τρίτη περίοδο (58-49 στο 30’), όμως το εντυπωσιακό 25-12 της ομάδας του Μάσιμο Καντσελιέρι ανέτρεψε το σκηνικό και επέτρεψε στον «δικέφαλο» να ξεκινήσει με νίκη τις υποχρεώσεις του στο FIBA Europe Cup.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε με αυτό τον τρόπο τα θετικά αποτελέσματα μετά την εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα επί του Περιστερίου Domino's στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου». Ο Ιταλός τεχνικός έχει κάθε λόγο να είναι ευχαριστημένος από τον τρόπο με τον οποίο αντέδρασαν οι παίκτες του στο παιχνίδι, όπου συνάντησαν αρκετές δυσκολίες.

Μπολομπόι και Κάνααν «υπέγραψαν» τη νίκη του Ερυθρού Αστέρα επί της Μπασκόνια!
EUROLEAGUE

22:57 - 09.10.2024

Ο Ερυθρός Αστέρας σημείωσε τη δεύτερή του νίκη στη φετινή Euroleague, αφού μετά την Παρί στη Γαλλία, υπέταξε και την Μπασκόνια στο Βελιγράδι με σκορ 78-71. Ο Κάνααν ήταν ο παίκτης που «υπέγραψε» τη νίκη, με τρίποντο ένα λεπτό πριν τη λήξη του ματς που έφερε τη διαφορά ξανά στους πέντε πόντους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζαπόλσκι, Γκαρσία Γκονθάλεθ, Μέιρσον.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 42-35, 58-49, 70-74.

ΛΙΜΠΟΥΡΓΚ (Βεστφάλεν): Ντελαλού 19 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Γκιλτάι (7 ριμπάουντ), Χάμοντς 3 (1), Χολμς 11 (1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζόουνς 3, Λίμαν 3, Λεσουισέ 8 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πέμπερτον 12 (0/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Βαντερχέγκεν 11 (1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

ΠΑΟΚ (Καντσελιέρι): 10 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Φόρεστερ 10 (7 ριμπάουντ), Χέντερσον 2, Κατσίβελης 12 (5 ριμπάουντ), Κρόζερ 14 (4/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Παπαδάκης 5 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Περσίδης 2, Ρέινολντς 6 (5 ασίστ), Άπσον 13 (4 ριμπάουντ).