Η Φενέρμπαχτσε πέρασε από την έδρα της Αναντολού Εφές με επιθετική «πολυφωνία»

©Euroleague

Γιάννης Πάλλας 22:43 - 10.10.2024 / Ανανεώθηκε: 23:18 - 10.10.2024

Η Φενέρμπαχτσε με πέντε παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων επικράτησε (83-78) της Αναντολού Εφές εκτός έδρας για την 2η αγωνιστική της Euroleague

Κυριαρχώντας στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα η Φενέρμπαχτσε πέρασε νικηφόρα (83-78) από την έδρα της Αναντολού Εφές και έκανε το «2 στα 2» στο ξεκίνημα της Euroleague έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Μπάλντγουιν, Κόλσον, Ζάγκαρς, Μπιρτς και Χέιζ-Ντέιβις) και παρότι είχε τους γηπεδούχους να πλησιάζουν σε απόσταση... αναπνοής (74-75 στο 38.20’’) είχαν την ψυχραιμία με τον Μάρκο Γκούντουριτς να «σημαδέψει» σωστά από τα 6.75 και να «κλειδώσει» τη νίκη για τη Φενέρμπαχτσε.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης υπήρχε ισορροπία (8-8 στο 4’ και 15-15 στο 7’) ανάμεσα στην Αναντολού Εφές και τη Φενέρμπαχτσε, ωστόσο, με τους Μπιρτς και Ζάγκαρς οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον δρόμο για το καλάθι και «έχτισαν» μια διαφορά 8 πόντων (19-27 στο 9’) πριν ολοκληρωθεί το πρώτο 10λεπτο (21-27).

Η πολύ καλή άμυνα δεν άφηνε περιθώρια για να «εκτελέσει» ο Σέιν Λάρκιν, καθώς οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήγαιναν πολύ επιθετικά στην μπάλα και με τους Ζάγκαρς-Μπιμπέροβιτς άνοιξαν το σκορ (23-38 στο 15’).

Με τους Πουαριέ και Μπράιαντ προσπάθησε η Αναντολού Εφές να πλησιάσει (29-40 στο 17’), όμως η Φενέρμπαχτσε με δυο τρίποντα του Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις «εκτόξευσε» ξανά τη διαφορά στο +15 (31-46 στο 19’), αποδεικνύοντας πως έχει τον πλήρη έλεγχο του ρυθμού του αγώνα.

Η Αναντολού Εφές του Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς με δυο τρίποντα από τους Μπομπουά και Μπράιαντ πήγε στα αποδυτήρια μειώνοντας σε 37-46 (στο 20’).

Δείτε το Play by Play της αναμέτρησης.

Sportal Euroleague Show για το Παναθηναϊκός - Μπάγερν και όλη τη δράση της Πέμπτης

Στο δεύτερο ημίχρονο η Φενέρμπαχτσε είχε μια απόσταση ασφαλείας (44-56 στο 26’) από την Αναντολού Εφές, η οποία πλησίασε με τον Μπομπουά στο -9 (51-60 στο 30’).

Οι παίκτες του Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς ανέβασαν πολύ την πίεση τους στην τελευταία περίοδο και με τον Νταν Οτούρου να παίρνει πολλές μπάλες στο «ζωγραφιστό» έγιναν ιδιαίτερα απειλητικοί παρότι στερήθηκαν τον Μπράιαντ που αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ για την «κοκορομαχία» του με τον Μπιμπέροβιτς στην τελευταία περίοδο.

Ο Οτούρου κυριαρχούσε, ο Μπομπουά με τον Λάρκιν έδωσαν πολύτιμες λύσεις και η Αναντολού Εφές μείωσε αρχικά σε 69-74 (στο 37’) και με τον Μπομπουά ξανά έφτασε σε απόσταση... βολής (72-74 στο 37.30’’) και ο Νουόρα έφερε τον αγώνα στα ίσια (74-74 στο 38’) βάζοντας «φωτιά» στο γήπεδο.

Ο Άρτουρς Ζάγκαρς με 1/2 ελεύθερες βολές έκανε το 72-75 και στη συνέχεια ο Νουόρα και ο Λάρκιν αστόχησαν στην επίθεση και ο Γκούντουριτς πέτυχε το μεγάλο τρίποντο (74-78 στο 39’) με το οποίο «κλείδωσε» τη νίκη για τη Φενέρμπαχτσε.

Οι γηπεδούχοι αστόχησαν στην επόμενη επίθεση και με τρίποντο ο Ζάγκαρς (74-81) στα 30’’ έβαλε την υπογραφή του στη νίκη της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, που χάλασε με αυτό τον τρόπο τα εγκαίνια της Εφές στο Basketball Development Center.

Ο Κεμ Μπιρτς με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 26.43 λεπτά που έμεινε στο παρκέ ήταν καταλυτικός για τη νίκη της Φενέρμπαχτσε. Βέβαια, πολύτιμη ήταν και η συνεισφορά του Μπάλντγουιν και του Κόλσον, όπως επίσης και του Μάρκο Γκούντουριτς που «κλείδωσε» τη νίκη στο φινάλε.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η αντίδραση της Φενέρμπαχτσε που είχε μια διαφορά 15 πόντων (31-46 στο 19’) στο πρώτο μέρος και 14 πόντων (56-70 στο 33.30’’) στην τελευταία περίοδο και εξανεμίστηκε με τον αγώνα να αρχίζει από το... μηδέν (74-74 στο 38’) στο τελευταίο 2λεπτο. Εκεί, με συμπαγή άμυνα και δυο μεγάλα σουτ των Γκούντουριτς και Ζάγκαρς έφτασε στην δεύτερη πολύτιμη νίκη της στη διοργάνωση.

Ασυναγώνιστος ο Παναθηναϊκός στα εγκαίνια του νέου ΟΑΚΑ - «Κατάπιε» την Μπάγερν με αγριεμένο Λεσόρ
EUROLEAGUE

23:03 - 10.10.2024

Ο Παναθηναϊκός AKTOR μπήκε φουριόζος στο νέο ΟΑΚΑ και παρότι αγχώθηκε για λίγο, ξεμπέρδεψε άνετα με την Μπάγερν Μονάχου (94-79), έχοντας σε τρομερή βραδιά και πάλι τον Ματίας Λεσόρ, αλλά και τους Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, Κέντρικ Ναν και Τζέριαν Γκραντ άξιους συμπαραστάτες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Γιαβόρ, Φούφης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-27, 37-46, 51-60, 78-83.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Μιγιάτοβιτς): Λάρκιν 9 (2/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπομπουά 11 (1/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νουόρα 5 (2/3 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 1/1 βολή), Μπράιαντ 15 (2/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8/8 βολές), Σμιτς, Τόμπσον 5 (2/6 σουτ, 2 ασίστ), Τζόνσον 5 (1), Πουαριέ 3, Οζντεμίρογλου, Οσμάνι 2, Οτούρου 21 (8/10 δίποντα, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Γουίλις 2.

Μπες ΕΔΩ και βρες όλα τα video της EuroLeague!

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Μπάλντουιν 15 (2/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μέλι 2, Σανλί 3 (1), Χέιζ 11 (1/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπιμπέροβιτς 7 (1), Χολ, Γκούντουριτς 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζάγκαρς 11 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ασίστ), Κόλσον 16 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Μπιρτς 10 (1/6 δίποντα, 8/8 βολές, 8 ριμπάουντ).