Aχιλλέας Μαυροδόντης 18:45 - 19.08.2023 / Ανανεώθηκε: 14:09 - 14.08.2024

Παρακολουθήστε ζωντανά την εξέλιξη της φιλικής αναμέτρησης της Ελλάδας απέναντι στη Γερμανία, μέσα από το Sportal.

Ελλάδα - Γερμανία 71-84 (Τέλος αγώνα)

• 71-84 και ήττα για την Ελλάδα απέναντι στην Γερμανία, στο τελευταίο φιλικό της Γαλανόλευκης πριν το πρώτο τζάμπολ του Παγκοσμίου Κυπέλλου
  • Ο Νϊκος Ρογκαβόπουλος φτάνει τους 15 πόντους και μειώνει για την Ελλάδα (64-78, 35')
  • Στο +19 η Γερμανία με 59-78 (33')

Ελλάδα - Γερμανία 55-64 (Τέλος τρίτης περιόδου)

• Τέλος δεκαλέπτου με τη Γερμανία μπροστά με 55-64
  • 44-53 μετά από τρίποντο του Ομπστ, με την Ελλάδα να έχει χάσει τον ρυθμό και το μυαλό της στα τελευταία λεπτά, μετά τις αποφάσεις των διαιτητών.
  • Αποβολή για Παπαγιάννη και Τάις μετά από ένα φάουλ και μια τεχνική ποινή που χρειώθηκε στον καθένα. Στην συνέχεια τεχνική ποινή στον Ουόκαπ. Οι διαιτητές έχασαν τον έλεγχο του αγώνα...
  • Μήτογλου για τρεις και η Εθνική μας μπροστά με 41-40!
  • Ένα τρίποντο και ένα καλάθι και φάουλ του Ουόκαπ φέρνουν ξανά την Ελλάδα στην ισοπαλία (38-38)

Ελλάδα - Γερμανία 32-33 (Τέλος ημιχρόνου)

• Τέλος ημιχρόνου με την Εθνική μας να έχει μπει για τα καλά στο ματς και να είναι στο -1 με 32-33
  • Ουόκαπ, Ρογκαβόπουλος και Μποχωρίδης με σερί τρίποντα κάνουν το σκορ 29-33 (18')
  • Ένα σερί 0-9 δίνει και πάλι στους Γερμανούς τον έλεγχο (20-29)
  • Ρογκαβόπουλος με σερί πόντους δίνει λύσεις, με την Ελλάδα να τρέχει ένα 8-0 και να κάνει το 20-20 (13')
  • Άμυνα ζώνης από την Εθνική μας και η Γερμανία ζορίζεται επιθετικά

Ελλάδα - Γερμανία 14-20 (Τέλος πρώτης περιόδου)

• 14-20 με τον Μήτογλου να σκοράρει στην εκπνοή του δεκαλέπτου
  • Ο Μήτογλου με 4 πόντους δίνει λύσεις, όμως ο Σρούντερ φτάνει τους 5 και κάνει το σκορ 8-12 (5')
  • Παπαγιάννης και Λούντζης δίνουν λύσεις στην Εθνική που μειώνει σε 4-6 (2')