LIVE Ο προημιτελικός του Μουντομπάσκετ ανάμεσα στη Γερμανία και τη Λετονία

Χρήστος Τσάλτας 11:40 - 06.09.2023 / Ανανεώθηκε: 23:34 - 08.02.2024

Παρακολουθήστε στο Sportal την εξέλιξη του προημιτελικού του Παγκοσμίου Κυπέλλου της FIBA ανάμεσα στη Γερμανία και τη Λετονία.

Ώρα προημιτελικού για τη Γερμανία και τη Λετονία που θα κοντραριστούν (11.45, ΕΡΤ1, Novasports Start, live στο Sportal) με φόντο την πρόκριση στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της FIBA

Φοβερό ματς, η Γερμανία νίκησε με 81-79 και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά! Επόμενος αντίπαλός της οι ΗΠΑ! Σας ευχαριστούμε που παρακολουθήσατε μαζί μας το παιχνίδι!

Δεν το βάζουν κάτω οι Λετονοί και με ένα 4-0 μειώνουν στους έξι πόντους, 79-73 το σκορ.

Η Γερμανία ανασυντάχθηκε και ξεπέρασε τον κίνδυνο, δημιουργώντας με τον Σρούντερ μια διαφορά ασφαλείας , 79-69 το σκορ, 2.30'' πριν τη λήξη

Καλάθι του Σρούντερ και 76-69!

Νέο τρίποντο για τους Λετονούς που δεν τα παρατάνε! 74-69!

Μειώνουν στους 8 με δύο συνεχόμενα τρίποντα οι Λετονοί. 74-66 το σκορ, 5.43'' για το τέλος.

Ο Φραντς Βάγκνερ με τρίποντο έγραψε το 74-60 για την Γερμανία στο 33'. Ο Σμιτς απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 74-63. Ακόμα 6 λεπτά για το τέλος.

Μπόνγκα και Βάγκνερ βγήκαν μπροστά και η Γερμανία ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (70-59) στο 32'.

Τέλος τρίτης περιόδου. Γερμανία - Λετονία 62-59 με τους Γερμανους να έχουν το προβάδιδμα μεν αλλά την Λετονία να παραμένει ανταγωνιστική και σταθερά μέσα στο ματς.

Ο Σρούντερ σκπράρει ξανά (2/16 σουτ μέχρι στιγμής) και γράφει το 60-56 για την Γερμανία, 1'46'' για το δεκάλεπτο. Τάιμ άουτ του Μπάνκι.

Με τις βολές του Ρόντιονς Κούρουκς το σκορ έγινε 56-56 στο 27ο λεπτό.

Τρίποντο του Ζάγκαρς και 50-50 στα μισά της τρίτης περιόδου. Απάντησε αμέσως ο Φραντς Βάγκνερ για το 53-50

Ο Ζόρκις κρατάει την ομάδα του μέσα στο ματς, μειώνοντας σε 48-47.

Φραντς Βάγκνερ και Ντάνιελ Τάις φώναξαν παρών και η Γερμανία ανέκτησε τον έλεγχο, παίρνοντας προβάδισμα με 46-42 στο 23'.

Ο Γκραζούλις μπήκε ζεστός κια η Λετονία πήρε ξανά τα ηνία με 38-42.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, Γερμανία- Λετονία 36-34. Οι προσπάθειες του Λο έδωσαν προβάδισμα στους Γερμανούς στο φινάλε του ημιχρόνου. Ανοιχτό παιχνίδι στην Mall of Asia Arena.

Με προσωπικές προσπάθειες του Μάοντο Λο η Γερμανία πήρε ξανά το προβάδισμα με 35-34

Λει απ του Ζάγκαρς και η Λετονία μπροστά με 30-31. Στους 7 πόντους ο Λετονός άσος.

Ο Ζάγκαρς έβαλε μπροστά τη Λετονία με τρίποντο αλλά απάντησε ο Ομπστ. 30-27 το σκορ.

Ο Γκραζούλις κρατάει κοντά στο σκορ τη Λετονία, μειώνοντας σε 25-24 στο 15'.

21-18 για την Γερμανία. 4 προσωπικοί πόντοι του Τίμαν χτίζουν διαφορα.

Δυναμικό ξεκίνημα των Γερμανών στη δεύτερη περίοδος και ο Μόριτζ Βάγκνερ έκαμε το 17-16 με επιβλητικό κάρφωμα.

Τέλος στην πρώτη περίοδο με τον Τίμαν να μειώνει σε 13-16 με follow. Η Λετονία ξεκινξσε καλά, αλλά η Γερμανία ισορροπεί το παιχνίδι σταδιακά.

Τρίποντο του Βάγκνερ και 11-16 το σκορ.

Ο Ντάβις Μπέρτανς με τρίποντο από τα 8 μέτρα έκανε το σκορ 8-16. Η Λετονία ελέγχει τον ρυθμό.

Μετά το τάιμ άουτ πατησε ξανά παρκέ ο Φραντς Βάγκνερ, επιστρφοντσς στη δράση μετά το παιχνίδι της πρεμιέρας κόντρα στην Ιαπωνία

Έπειτα από 4 λεπτά αγώνα η Λετονία προηγείται με 13-3. Η Γερμανία δείχνει εγκλωβισμένη στην άμυνα των παικτών του Μπάνκι!

Οι Λετονοί προηγήθηκαν με 2-0, η Γερμανία με τρίποντο πέρασε μπροστά, 3-2 το σκορ

Ξεκίνησε η αναμέτρηση, πρώτη επίθεση για τη Γερμανία!

Το τζάμπολ είναι προγραμματισμένο για τις 11.45.

Καλησπέρα σας. Γερμανία και Λετονία συγκρούονται στον τρίτο προημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου και θα παρακολουθήσουμε παρέα την εξέλιξη της αναμέτρησης.